W jaki sposób rozstać się z pracodawcą?
Pracownik nie może skutecznie zrezygnować z pracy ze wskazanym dniem, jeśli nie został zachowany okres wypowiedzenia. Umowa o pracę może ulec rozwiązaniu w trybach określonych w Kodeksie pracy. Zgodnie z nimi umowa o pracę rozwiązuje się:
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Żeby umowa o pracę uległa rozwiązaniu na mocy porozumienia stron, konieczne jest zgodne oświadczenie obu stron stosunku pracy, tj. pracownika i pracodawcy.
Jeśli więc pracownik złożył pracodawcy wniosek o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, ale pracodawca nie wyraził na taki tryb ustania zatrudnienia zgody, to umowa nie uległa rozwiązaniu we wskazanym trybie.
Z pytania wynika, że po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi pracodawcy na swój wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron chce Pani złożyć pismo rezygnacji z pracy z określonym dniem.
Należy podkreślić, że pracownik nie może zrezygnować z pracy i po prostu nie przychodzić do niej od dnia wskazanego przez siebie w piśmie. Takie postępowania można potraktować jako porzucenie pracy, a dni nieobecności w pracy – jako dni nieobecności nieusprawiedliwionej. W efekcie może to uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika – czyli otrzyma Pani tzw. dyscyplinarkę, co będzie odnotowane w świadectwie pracy.
W sytuacji, gdy pracodawca nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem wskazanym przez pracownika, pracownikowi pozostaje rozwiązanie tej umowy za wypowiedzeniem (lub bez wypowiedzenia z winy pracodawcy – jeśli zachodzą przesłanki do zastosowania takiego trybu rozwiązania umowy, np. pracodawca uchyla się od obowiązku wypłaty wynagrodzenia pracownikowi).
Wypowiedzenie umowy o pracę nie wymaga uzyskania zgody drugiej strony stosunku pracy – dokonuje się bowiem na podstawie jednostronnego oświadczenia woli, które staje się skuteczne z dniem, w którym dotarło do odbiorcy w taki sposób, że mógł się z nim zapoznać. Jednak rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem wymaga zachowania ustawowego okresu wypowiedzenia, który wynosi:
a) w przypadku umowy o pracę na zastępstwo – 3 dni robocze;
b) w przypadku umowy o pracę na okres próbny:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące;
c) w przypadku umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (o ile strony przewidziały w umowie możliwość jej wcześniejszego rozwiązania) – 2 tygodnie;
d) w przypadku umowy na czas nieokreślony:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Zatem w opisanym w pytaniu przypadku, jeśli rezygnacja pracownika z pracy nastąpiła z zachowaniem obowiązującego go okresu wypowiedzenia, należy uznać, że umowa rozwiązała (lub rozwiąże) się za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 ustawy Kodeks pracy). Jeśli natomiast pracownik zrezygnował z pracy z dnia na dzień i przestał się w niej pojawiać, pracodawca może zastosować art. 52 § 1 ustawy Kodeks pracy, tj. rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Art. 52 § 1 ustawy Kodeks pracy mówi o ciężkim naruszeniu obowiązków pracy przez pracownika, a za takie można uznać porzucenie pracy.
G. Rompel