PIT: Moment powstania przychodu

Wnioskodawca wystawił fakturę VAT na rzecz Uniwersytetu z terminem płatności do 4 stycznia 2016 r. za wykonanie opracowania ekonomiczno-finansowego. Dodatkowo w umowie z Uniwersytetem wskazano, że nabywca zapłaci wykonawcy kwotę wynikająca z przedłożonej faktury VAT w terminie 30 dni od jej otrzymania. Nabywca otrzymał fakturę 18 grudnia 2015 r. Do którego roku podatkowego Wnioskodawca winien zaliczyć przychód z tytułu wystawionej faktury VAT?

 

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 maja 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 9 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 18 grudnia 2015 r. Wnioskodawca wystawił fakturę VAT na rzecz Uniwersytetu z terminem płatności „do 4 stycznia 2016 r.” za wykonanie opracowania ekonomiczno-finansowego. Dodatkowo w umowie z Uniwersytetem wskazano, że nabywca zapłaci wykonawcy kwotę wynikająca z przedłożonej faktury VAT w terminie 30 dni od jej otrzymania. Nabywca otrzymał fakturę 18 grudnia 2015 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Do którego roku podatkowego Wnioskodawca winien zaliczyć przychód z tytułu wystawionej faktury VAT na rzecz Uniwersytetu?

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu wystawionej faktury VAT na rzecz Uniwersytetu winien być zaliczony do roku 2016. Wskazuje na to przyjęty przez Wnioskodawcę termin płatności faktury VAT. Zdaniem Wnioskodawcy data wystawienia dokumentu nie ma znaczenia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzyjnie określają moment powstania przychodu z ww. źródła przychodów.

Ogólną zasadę ustalania momentu uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej określa art. 14 ust. 1c ww. ustawy, w myśl którego za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zgodnie jednak z art. 14 ust. 1e cytowanej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h ww. ustawy). Z kolei w myśl art. 14 ust. 1i ww. ustawy, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, że przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku świadczenia usług powstaje w dniu wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:

  • wystawienie faktury w terminie wcześniejszym niż faktyczne wykonanie usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
  • uregulowanie należności przed wykonaniem usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wystawił fakturę VAT na rzecz Uniwersytetu z terminem płatności do 4 stycznia 2016 r. za wykonanie opracowania ekonomiczno-finansowego. Dodatkowo w umowie z Uniwersytetem wskazano, że nabywca zapłaci wykonawcy kwotę wynikająca z przedłożonej faktury VAT w terminie 30 dni od jej otrzymania. Nabywca otrzymał fakturę 18 grudnia 2015 r.

Mając na względzie ww. przepisy w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stwierdzić należy, że ustalenie momentu uzyskania przez Wnioskodawcę przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, winno nastąpić zgodnie z ogólnymi zasadami uzyskiwania przychodu z tego źródła przychodów, określonymi w ww. art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, że moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w cyt. przepisie, tj. z wykonaniem usługi, wystawieniem faktury, albo uregulowaniem należności.

W konsekwencji, skoro po zawarciu umowy, usługi Wnioskodawca wystawił fakturę VAT, określając w niej termin płatności, to niezależnie od późniejszej faktycznej zapłaty, czy też późniejszego wykonania usługi, winien rozpoznać przychód w dacie wystawienia faktury, chyba, że doszło uprzednio (przed jej wystawieniem) do wykonania usługi. Jest to bowiem najwcześniejsza czynność związana z tą usługą.

W związku z powyższym z ww. zastrzeżeniem dot. uprzedniego wykonania usługi, Wnioskodawca winien przychód z tytułu wystawionej w 2015 r. faktury VAT rozliczyć w 2015 r.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna z 30 czerwca 2016 r., sygn. IBPB-1-1/4511-304/16/SG – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach