Studia MBA w kosztach uzyskania przychodu
Czy w przedmiotowej sprawie wydatek poniesiony na studia MBA będzie kosztem uzyskania przychodu? Jeśli wydatek poniesiony na studia MBA będzie stanowił koszt uzyskania przychodu to w którym momencie zaplata ta stanie się kosztem uzyskania przychodu i jak taki koszt uzyskania przychodu powinien zostać ujęty?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późń. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2016 r. (data wpływu 3 czerwca 2016 r.) uzupełnione pismem, które wpłynęło w dniu 11 lipca 2016 r. (data nadania 8 lipca 2016 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 29 czerwca 2016 r. Nr IPPB1/4511-587/16-2/AM (data nadania 30 czerwca 2016 r., data doręczenia 4 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie
- możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia – jest prawidłowe,
- momentu ujęcia w kosztach wydatków na studia – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od ponad 20 lat prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego i świadczenia usług rachunkowo- księgowych (PKD: 69.20.Z) oraz doradztwa prawnego w zakresie biznesu i zarządzania (PKD 70.22.Z).
Powyższy zakres świadczonych usług doradczych wymaga znajomości różnorodnych zagadnień prawnych oraz zagadnień z zakresu zarządzania biznesowego, a także finansów i rachunkowości. Wnioskodawca, obserwując rosnący z roku na rok stopień skomplikowania spraw, w których doradza oraz zważając na fakt, że ich problematyka coraz częściej wykracza poza jurysdykcję Rzeczpospolitej Polskiej ze względu na międzynarodowe spektrum klientów, dostrzegł potrzebę usystematyzowania i pogłębienia wiedzy z zakresu zarządzania oraz najnowszych metod działania z zakresu finansów i rachunkowości oraz marketingu.
W związku z powyższym, w celu utrzymania jak najwyższej pozycji na rynku konieczne jest stałe podnoszenie kwalifikacji, nie tylko ze względu na charakter świadczonych usług i potencjalnych klientów, ale również ze względu na prowadzenie przynoszącej jak największe zyski działalności gospodarczej i zarządzania kadrą pracowniczą. Z tej przyczyny Wnioskodawca postanowił podjąć odpłatne dwuletnie studia Execulive MBA (Master of Business Administration).
Wskazane Studia MBA dzielą się na sześć modułów:
- Moduł 1 składa się z kursu dotyczącego prowadzenia biznesu w gospodarce globalnej, kursu rachunkowości dla kadry
- kierowniczej oraz kursu zarządzania oraz pracy w zespole.
- Moduł 2 zakłada udział w kursie dotyczącym zastosowania nowych technologii i postępującej cyfryzacji w rozwiązywaniu problemów biznesowych, kursu strategii konkurencyjnej oraz pierwszej części kursu finansów dla kadry zarządzającej, a także kursu przedsiębiorczości.
- Moduł 3 obejmuje kursy z zakresu zarządzania ryzykiem, globalnej strategii rozwoju, kursu z zarządzania finansami w korporacji o raz drugiej części kursu finansów dla kadry zarządzającej,
- W module 4 znalazły się kursy marketingu i zarządzania oraz kurs strategii korporacyjnej dotyczący fuzji i przejęć.
- Moduł 5 składa się z kursów dotyczących wpływu biznesu na środowisko naturalne oraz korzyści płynących z inwestycji na rynkach wschodzących.
- Moduł 6 składa się z kursu zarządzania oraz podsumowania zdobytej w trakcie studiów wiedzy.
- Wnioskodawca rozpocznie we wrześniu 2016 r, wskazane studia, które obejmą lata nauki 2016/2017 oraz 2017/2018. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W odpowiedzi na wezwanie z dnia 29 czerwca 2016 r. Nr IPPB1/4511-587/16-2/AM Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego poprzez doprecyzowanie, że w zakresie sposobu ewidencji kosztów stosowana jest metoda memoriałowa.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
- Czy w przedmiotowej sprawie wydatek poniesiony na studia MBA będzie kosztem uzyskania przychodu?
- Jeśli wydatek poniesiony na studia MBA będzie stanowił koszt uzyskania przychodu to w którym momencie zaplata ta stanie się kosztem uzyskania przychodu i jak taki koszt uzyskania przychodu powinien zostać ujęty?
Zdaniem Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn, zm., dalej „ustawa o PIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte w przytoczonym powyżej przepisie oznacza, że podatnik może ponosić wydatki związane osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej, które w takiej sytuacji podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Z kolei przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu). Należy tu zauważyć, że dążenie Wnioskodawcy ma przymiot „celowości”, gdyż na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo skutkowych należy uznać, że poniesiony na studia MBA koszt może przynieść oczekiwane następstwo – przychód z działalności polegającej na świadczeniu usług doradztwa prawno-podatkowego i biznesowego, a także usług rachunkowo-księgowych dla klientów zarówno polskich jak i zagranicznych.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, a za takie zdaniem Wnioskodawcy uznać można wydatki poniesione na Studia MBA, których program obejmuje między innymi:
- Kurs rachunkowości dla kadry zarządzającej;
- Kurs finansów dla kadry zarządzającej;
- Kurs przedsiębiorczości;
- Kurs zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie;
- Kurs strategii korporacyjnej – fuzje i przejęcia oraz
- Kurs marketingu.
Należy również mieć na względzie, że wydatki związane ze zdobywaniem, czy też podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.
Wydatek na studia MBA poniesiony przez Wnioskodawcę spełnia zdaniem Wnioskodawcy ustawowe wymagania aby mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, a więc: celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) jest osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, wydatek ten został nie wymieniony w zawaitym w art. 23 ust, 1 ustawy o PIT katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Nr ITPB1/415-828/13/AK z dnia 23 października 2013 roku:
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług doradczych dla firm z branży telekomunikacyjnej. Świadczenie tych usług wymaga m.in, znajomości różnorodnych zagadnień prawnych. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie przedstawione powyżej okoliczności znajdą potwierdzenie w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, to wydatki ponoszone na to, studia mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem należytego ich udokumentowania.”
Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością. Skoro więc, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług doradztwa podatkowego i biznesowego oraz świadczenia usług rachunkowo-księgowych, a świadczenie tych usług wymaga znajomości różnorodnych zagadnień, studia MBA, których program został opisany powyżej pozwolą Wnioskodawcy sprostać rosnącym wymaganiom i zwiększonemu stopniowi trudności spraw, w których doradza, a tym samym będą poniesione celem zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów oraz rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem, wydatki na studia MBA należy zdaniem Wnioskodawcy uznać za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie przyczyni się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.
W związku z tym, że podjęte przez Wnioskodawcę studia będą trwały 2 lata i obejmują lata nauki 2016/2017 i 2017/2018, wydatki poniesione na te studia będą zdaniem Wnioskodawcy stanowić koszty uzyskania przychodu proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą, stosownie do art. 22 ust. 5c ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 22 ust. 6 ustawy o PIT zasady określone w ust. 5-5c, z zastrzeżeniem ust. 6b, mają zastosowanie zarówno do podatników posiadających księgi rachunkowe jak i podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.
Z kolei za dzień poniesienia powyższego kosztu, na podstawie art. 22 ust. 6b ww. ustawy, w przypadku podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba i 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego Nr ITPB1/415-1252/14-2/MW z dnia 11 marca 2015 roku:
„W celu utrzymania firmy na rynku Wnioskodawczyni zdecydowała się podnieść swoje kwalifikacje menedżerskie. W tym celu podjęła studia podyplomowe na wyższej uczelni. <…> Ww. studia MBA trwają 2 łata, a faktura została opłacona w całości. Studia podjęte przez Wnioskodawczynię obejmują lala nauki 2014/2015 oraz 2015/2016.<…>. Zagadnienia poruszane na studiach MBA są typowo związane z zarządzaniem firmą. <…> Wobec tego, wydatki poniesione w związku ze studiami podyplomowymi, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. <…> W niniejszej sprawie wydatki ponoszone na studia podyplomowe nie są bezpośrednio związane z przychodami oraz dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy. Koszt ten należy zatem – zgodnie z art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – rozłożyć proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy – tj. proporcjonalnie do czasu trwania kształcenia – i ująć w odpowiednich latach podatkowych.”
W przedstawionym stanie faktycznym wydatki ponoszone na studia MBA są zdaniem Wnioskodawcy związane przychodami w sposób pośredni, ponieważ podniesienie kwalifikacji oraz wiedzy z zakresu zarządzania, prawa oraz finansów i rachunkowości będzie stanowić formę zabezpieczenia źródła przychodów jakim jest prowadzona działalność gospodarcza oraz zwiększenia tych przychodów w ujęciu generalnym, gdyż przyczyni się do podwyższenia jakości świadczonych usług, rozszerzenia ich zakresu i będzie miało wpływ na wzrost konkurencyjności na rynku doradztwa podatkowego i biznesowego. Ponadto wydatki te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy. Koszt ten należy, zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie ze wskazanymi powyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozłożyć proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy, czyli proporcjonalnie do czasu trwania kształcenia i ująć w księdze przychodów i rozchodów w odpowiednich latach podatkowych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.
Wydatki na dokształcanie na studiach podyplomowych nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione w związku z odbywaniem studiów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie:
- czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
- czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.
Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Ze względu na zakres świadczonych przez Wnioskodawcę usług doradczych, które wymagają znajomości różnorodnych zagadnień prawnych oraz zagadnień z zakresu zarządzania biznesowego, a także finansów i rachunkowości. Wnioskodawca, dostrzegł potrzebę usystematyzowania i pogłębienia wiedzy z zakresu zarządzania oraz najnowszych metod działania z zakresu finansów i rachunkowości oraz marketingu.
W związku z powyższym, w celu utrzymania jak najwyższej pozycji na rynku konieczne jest stałe podnoszenie kwalifikacji, nie tylko ze względu na charakter świadczonych usług i potencjalnych klientów, ale również ze względu na prowadzenie przynoszącej jak największe zyski działalności gospodarczej i zarządzania kadrą pracowniczą. Z tej przyczyny Wnioskodawca postanowił podjąć odpłatne dwuletnie studia Execulive MBA
Studia podjęte przez Wnioskodawczynię obejmują lata nauki 2016/2017 oraz 2017/2018.
Wnioskodawca wskazał również, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w zakresie sposobu ewidencji kosztów stosowana jest metoda memoriałowa.
Na podstawie tak opisanego zdarzenia przyszłego przyjąć zatem należy, że Wnioskodawca podjął studia podyplomowe w celu zwiększenia przychodu z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
Wobec tego, wydatki poniesione w związku ze studiami podyplomowymi, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania istnienia związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie istnienia takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.
Ponadto, biorąc pod uwagę, iż zdarzenia gospodarcze dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a koszty uzyskania przychodów rozlicza tzw. metodą memoriałową, moment zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów tej działalności winien być ustalony zgodnie z regulacją zawartą w art. 22 ust. 5–5d omawianej ustawy podatkowej.
Stosownie do treści art. 22 ust. 5 ww. ustawy, u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.
Stosownie do art. 22 ust. 5c ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Zgodnie z art. 22 ust. 6 cytowanej ustawy zasady określone w ust. 5-5c, z zastrzeżeniem ust. 6b, mają zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.
Stosownie do art. 22 ust. 6b ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba i 6bb, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
W niniejszej sprawie wydatki ponoszone na studia podyplomowe nie są bezpośrednio związane z przychodami oraz dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy. Koszt ten należy zatem – zgodnie z art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – rozłożyć proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy – tj. proporcjonalnie do czasu trwania kształcenia – i ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w odpowiednich latach podatkowych.
A zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Należy przy tym zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku.
W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.
Końcowo, odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla tutejszego Organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Nie wywołują one zatem żadnych skutków prawnych w odniesieniu do innych podatników.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna z 13 lipca 2016 r., nr IPPB1/4511-587/16-5/AM – Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie