MRPiPS: umorzony czynsz nie będzie wyłączony z dochodu
Jeszcze w czerwcu do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej została skierowana interpelacja (nr 4393) w sprawie wyłączenia umorzonej kwoty zaległości czynszowych z definicji dochodu w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 roku, poz. 114 z późn. zm.) definicję dochodu, który ma wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych – zasiłków rodzinnych i dodatków określa art. 3 wspomnianej ustawy. Na podstawie tej definicji do dochodów rodziny wliczane są kwoty umorzeń zaległości czynszowych, co w wielu wypadkach powoduje utratę prawa do świadczeń rodzinnych. Kierująca interpelację posłanka Ewa Kozanecka zwróciłą uwagę, że w niektórych przypadkach osoby, których dochodami są renta socjalna, zasiłek pielęgnacyjny i alimenty otrzymywane z funduszu alimentacyjnego mogą zostać pozbawiane prawa do alimentacji wypłacanej z funduszu, z uwagi na fakt umorzenia zaległości czynszowych.
W związku z powyższym posłanka skierowała pytanie czy Ministerstwo planuje podjęcie działań celem wyłączenia kwoty umorzonych zaległości czynszowych z dochodu?
Odpowiedzi na interpelację sprawie wyłączenia umorzonej kwoty zaległości czynszowych z definicji dochodu w ustawie o świadczeniach rodzinnych udzielił podsekretarz stanu w MRPiPS Marcin Zieleniecki. Zauważył on, że zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 114, z późn. zm.), na dochód, na podstawie którego ustalane jest prawo do zasiłku rodzinnego, składają się m.in. przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30 f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Powyższa definicja dochodu stosowana jest także przy ustalaniu prawa do uzależnionych od kryterium dochodowego świadczeń z funduszu alimentacyjnego na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2016 r. poz. 169, z późn. zm.)
Zgodnie z ww. ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, wsparcie danej osoby, polegające na umorzeniu określonej kwoty zaległości czynszowych za lokal jest przysporzeniem majątkowym stanowiącym przychód, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym, kwota umorzonych zaległości czynszowych, pomniejszona o należny podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu, składa się na dochód rodziny, na podstawie którego ustalane jest prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków oraz prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Nie są prowadzone prace mające na celu wprowadzenie zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, polegającej na wyłączeniu z dochodu rodziny, przysporzeń majątkowych z tytułu umorzonych zaległości czynszowych, opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W opinii MRPiPS, takie rozwiązanie byłoby przejawem nierównego traktowania osób, które z własnych dochodów wywiązują się ze swoich zobowiązań, np. czynszowych, (czy też jakichkolwiek innych rachunków), a poniesione opłaty nie pomniejszają ich dochodu, na podstawie którego ustalane jest prawo do ww. świadczeń uzależnionych od kryterium dochodowego.
oprac. G. Rompel, źródło: sejm.gov.pl