Majątek osobisty przekazany firmie – skutki w PIT
Czy Wnioskodawca będzie upoważniony do zaliczenia wartości stanowiących jego własność pozycji książkowych do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku ich przekazania z majątku osobistego do majątku firmowego?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, z 21 maja 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 31 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem książek, o których mowa we wniosku – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 maja 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem książek, o których mowa we wniosku.
We wniosku zostało przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:
Od czerwca 2012 r. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Do tej pory Wnioskodawca nie dokonywał zarówno odpłatnych, jak i nieodpłatnych czynności z podmiotami zagranicznymi, w związku z czym nie jest on zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (rejestracja VAT UE). Na potrzeby rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca m.in. ujął w 2012 r. zakupiony samochód osobowy jako środek trwały, który do chwili obecnej jest nadal wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest działalność doradcza. Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w zakresie przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej obejmuje następujące pozycje – kody PKD: 69.20.Z działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe (działalność przeważająca), 69.10.Z działalność prawnicza, 85.59.B pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie klasyfikowane. Całość przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę pochodzi ze źródeł opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zarówno na potrzeby rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych jak i podatku od towarów i usług Wnioskodawcę obowiązują kwartalne terminy rozliczeń.
Przez ostatnie kilka lat Wnioskodawca nabywał do majątku prywatnego fachowe pozycje książkowe, obejmujące literaturę z zakresu podatków i rachunkowości. Wskazane pozycje fachowe obejmują wyłącznie książki (komentarze, monografie, leksykony) i zostały zakupione przez Wnioskodawcę z pieniędzy stanowiących jego majątek prywatny. Żadna z pozycji książkowych nie ma z całą pewnością wartości większej niż 3.500 złotych. Wszystkie książki są kompletne i w bardzo dobrym stanie oraz nie posiadają uszkodzeń, np. okładki. Z uwagi na nabywanie książek na potrzeby rozwoju własnego oraz samokształcenia były one kupowane z różnych źródeł. Pierwszym źródłem były księgarnie internetowe, prowadzone przez podmioty będące czynnymi podatnikami VAT, w przypadku których sprzedaż była dokumentowana fakturą VAT. Drugim źródłem były sklepy stacjonarne, prowadzone przez podmioty będące czynnymi podatnikami VAT, w przypadku których zakup był dokumentowany paragonem fiskalnym, przy czym Wnioskodawca nie żądał udokumentowania sprzedaży fakturą VAT. Było to spowodowane tym, że w chwili dokonywania zakupu, nie powstał jeszcze zamiar włączenia tych pozycji książkowych do majątku firmowego. Trzecim źródłem były osoby prywatne, które sprzedawały książki stanowiące ich majątek prywatny w związku z czym nie były obowiązane do udokumentowania sprzedaży ani za pomocą faktury VAT, ani rachunkiem, ani paragonem fiskalnym. W tym ostatnim wypadku nie były sporządzane umowy pisemne, choć w niektórych przypadkach mogą się znajdować w dyspozycji Wnioskodawcy fragmenty korespondencji mailowej dotyczącej ustalenia ceny zakupu, wraz z ewentualnymi kosztami dodatkowymi.
Z uwagi na chęć rozszerzenia i zdynamizowania działalności Wnioskodawca rozważa nawiązanie współpracy z innymi osobami działającymi w sektorze doradczym oraz rozbudowę bazy materialnej swojego przedsiębiorstwa. W tym celu w pierwszym rzędzie Wnioskodawca zamierza przenieść ze swojego majątku prywatnego, niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dotychczas nabyte fachowe pozycje książkowe do majątku firmowego i ująć ich wartość jako koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Wnioskodawca zamierza przekazać będący jego własnością księgozbiór na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie podpisanego przez siebie oświadczenia. W oświadczeniu tym zostaną wymienione kolejne pozycje książkowe wraz z ich ceną nabycia lub w razie braku możliwości ustalenia ceny nabycia (brak zewnętrznych dokumentów źródłowych w postaci faktur VAT lub paragonu fiskalnego, itd.) Wnioskodawca przyjmie ich wartość rynkową. W tym wypadku Wnioskodawca planuje przekazywać poszczególne pozycje książkowe do majątku swojej firmy w oparciu o oświadczenie zawierające następujące pozycje: 1) numer kolejny 2) tytuł książki 3) wartość, po której dana pozycja zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów 4) sumaryczna wartość wszystkich pozycji, które będzie uznana za koszt uzyskania przychodów. Oświadczenie będzie podpisane własnoręcznie przez Wnioskodawcę. Z kolei wartość rynkowa zostanie ustalona na podstawie publicznie dostępnych ofert sprzedaży książek, biorąc pod uwagę ich rok wydania oraz stan zachowania. Wnioskodawca rozważa zarówno możliwość jednorazowego przekazania całego zbioru książek na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jak i sukcesywne ich przekazywanie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, stosownie do potrzeb.
Wnioskodawca planuje przyjąć następujący sposób ustalania wartości pozycji książkowych. W przypadku zakupu książek, w stosunku do których były wydane dokumenty potwierdzające dokonanie sprzedaży (rachunki, faktury VAT, ewentualnie korespondencja), wówczas dana pozycja książkowa zostanie przyjęta do wykazu w wartości wynikającej z takiego dokumentu (informacji). W razie zaś gdyby powyższa metoda nie była możliwa do zastosowania, Wnioskodawca dokona wyceny wartości rynkowej danej pozycji książkowej, uwzględniającej cenę rynkową takiej książki z okresu (kwartału), w którym dana pozycja będzie uwzględniona w wykazie Wnioskodawcy, oraz jej stan i stopień zużycia (książki nowe lub nie posiadające wyraźnych śladów użytkowania). Do porównania w tym wypadku zostaną przyjęte publicznie dostępne dane np. z serwisów internetowych, antykwariatów itp. Dla zachowania obiektywnego charakteru w tym wypadku Wnioskodawca porówna daną pozycję książkową z co najmniej dwoma ofertami sprzedaży podobnych pozycji oraz uwzględni inne obiektywne czynniki wpływające na cenę np. inflacja, uwzględnienie w wartości książki kosztów transportu, udzielenie gwarancji lub jej brak itd. O ile odpowiednie dane będą dostępne, Wnioskodawca uwzględni wartość pozycji książkowych z grudnia roku poprzedzającego rok przekazania z majątku prywatnego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej oraz stopień ich zużycia.
W razie braku możliwości ustalenia wartości w powyższy sposób Wnioskodawca odstąpi od uwzględnienia poszczególnych pozycji książkowych w wykazie.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:
Czy Wnioskodawca będzie upoważniony do zaliczenia wartości stanowiących jego własność pozycji książkowych do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku ich przekazania z majątku osobistego do majątku firmowego?
Czy Wnioskodawca będzie miał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w pierwszej kolejności kosztu zakupu książek, ewentualnie w razie braku możliwości ustalenia tej wartości, to czy uwzględnieniu będzie podlegać ich wartość rynkowa ustalona na dzień przekazania danej rzeczy z majątku prywatnego do majątku przeznaczonego do wykonywania działalności gospodarczej?
(pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i 2)
Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości poszczególnych składników majątku prywatnego, w razie przekazania ich do majątku firmowego (na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej).
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „u.p.d.o.f.”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Art. 23 u.p.d.o.f. zawiera zamknięty katalog przypadków, w których pomimo spełnienia przesłanek uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów wskazanych w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., nie może on być uznany za podatkowy koszt uzyskania przychodów (por. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT Komentarz, Warszawa 2010, s. 833-835). W katalogu wskazanym w art. 23 u.p.d.o.f. nie ma przepisu, który zabraniałby uznawać za koszt uzyskania przychodów wartość przekazanych do majątku firmy składników majątku prywatnego. Stąd też Wnioskodawca uznaje, że w przypadku tego typu pozycji będą spełnione przesłanki ogólne zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wskazane w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.
Za możliwością dokonania takiej operacji pośrednio przemawiają przepisy dotyczące ujawnienia środków trwałych. Zgodnie z art. 22d ust. 2 u.p.d.o.f. składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1 tego przepisu, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ar. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4. Z kolei zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., od ujawnionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nieobjętych dotychczas ewidencją, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki lub wartości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Końcowo Wnioskodawca zaznacza, że zgodnie z art. 22d ust. 1 u.p.d.o.f., podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
Zestawiając powyżej wskazane przepisy można dojść do wniosku, że w przypadku, gdy niskocenne składniki majątku o wartości nie przekraczającej 3.500 zł (a do takich niewątpliwie należą wszystkie pozycje książkowe stanowiące własność Wnioskodawcy), zostaną przekazane jednorazowo do majątku firmowego Wnioskodawcy, wówczas dojdzie do ich „ujawnienia” w sensie widocznego na zewnątrz (dla osób trzecich) określenia ich jako stanowiących majątek firmy. Z uwagi na ich wartość jednostkową znacząco niższą niż 3.500 zł, w razie ich „ujawnienia” nie będzie konieczności dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ich wartości. Ich wartość będzie mogła być natomiast uwzględniona jako koszt uzyskania przychodów w okresie, w którym zostaną one oddane do używania. W tym wypadku będzie to okres kwartału, w którym Wnioskodawca sporządzi odpowiednią listę pozycji uznanych za przekazane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Wnioskodawca ponadto uznaje, że przesłanki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. zostały spełnione. Wnioskodawca wskazuje, że pozycje książkowe, których przekazanie z majątku prywatnego do majątku firmy rozważa, są związane z wykonaniem zawodu doradcy podatkowego i ich wykorzystanie w sposób bezpośredni warunkuje możliwość profesjonalnego świadczenia usług doradczych na rzecz klientów. Trudno sobie bowiem wyobrazić prowadzenie działalności przez doradcę podatkowego wyłącznie w oparciu o dotychczas zdobytą wiedzę oraz doświadczenie, nawet połączoną z możliwością z korzystania z nieodpłatnych serwisów internetowych publikujących interpretacje podatkowe oraz orzecznictwo sądów administracyjnych w sprawach podatkowych.
Zgodnie z art. 22g ust. 1 u.p.d.o.f., za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w razie ich odpłatnego nabycia uważa się zasadniczo cenę ich nabycia. Art. 22g ust. 3 u.p.d.o.f. precyzuje co należy uważać za cenę nabycia. Zgodnie z tym przepisem jest to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. W przypadku braku możliwości ustalenia ceny nabycia środków trwałych wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia (art. 22g ust. 8 u.p.d.o.f.).
Wnioskodawca jest zdania, że z uwagi na brak odrębnej regulacji w zakresie ustalania wartości początkowej składników majątku o wartości jednostkowej poniżej 3.500 złotych należy przyjąć, że w tych sytuacjach wskazane przepisy mogą być stosowane odpowiednio na zasadzie analogii. W związku tym, Wnioskodawca uważa, że jeżeli będzie on w stanie w sposób obiektywny ustalić powyżej określoną cenę nabycia danej pozycji książkowej, będzie on uprawniony do zaliczenia tej wartości do kosztów uzyskania przychodów w przypadku przekazania z majątku prywatnego do majątku firmowego. Nie będzie w tym wypadku miało znaczenia, jeżeli cena rynkowa w momencie przekazania tego składnika majątku z majątku prywatnego do majątku firmowego będzie odbiegać od ceny nabycia (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 października 2013 r., Znak: IBPBI/1/415-659/13/ŚS).
Wnioskodawca stoi w związku z tym na stanowisku, że dopiero w momencie braku możliwości ustalenia ceny nabycia, w oparciu o posiadane dokumenty i informacje, będzie on zobowiązany do dokonania wyceny przekazywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej składników majątku prywatnego. W tej sytuacji zaproponowana przez Wnioskodawcę procedura będzie spełniać kryteria, o których mowa w art. 22g ust. 8 u.p.d.o.f.
Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
- musi być należycie udokumentowany.
Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów oraz zabezpieczenie i zachowanie tego źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.
W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).
Wydatki związane z zakupem „fachowych” książek na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych z tego tytułu wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu, konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
W związku z powyższym, stwierdzić należy, że aby wydatki związane z zakupem książek, mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, muszą być ponoszone w celu osiągnięcia przychodów z tego właśnie źródła przychodów. Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów stanowi zatem niezbędną przesłankę zaliczenia ich przez podatnika do kosztów uzyskania przychodu.
Do stwierdzenia, czy wydatki związane z zakupem książek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest przede wszystkim ustalenie, czy takie wydatki mają związek z tą działalnością.
Podkreślić przy tym należy, że ciężar wykazania związku przyczynowo-skutkowego kosztu z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, m.in., że przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest działalność doradcza. Przez ostatnie kilka lat Wnioskodawca nabywał do majątku prywatnego fachowe pozycje książkowe, obejmujące literaturę z zakresu podatków i rachunkowości. Wskazane pozycje fachowe obejmują wyłącznie książki (komentarze, monografie, leksykony) i zostały zakupione przez Wnioskodawcę z pieniędzy stanowiących jego majątek prywatny. Książki te nabywane były na potrzeby rozwoju własnego oraz samokształcenia. Z uwagi na chęć rozszerzenia i zdynamizowania działalności Wnioskodawca rozważa nawiązanie współpracy z innymi osobami działającymi w sektorze doradczym oraz rozbudowę bazy materialnej swojego przedsiębiorstwa. W tym celu Wnioskodawca zamierza przenieść ze swojego majątku prywatnego, niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, dotychczas nabyte fachowe pozycje książkowe do majątku firmowego i ująć ich wartość jako koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że wydatki związane z zakupem ww. książek nie mają związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę pozarolniczą działalnością gospodarczą.
Wnioskodawca bowiem sam wskazał we wniosku, że książki, o których mowa we wniosku nabywane były z pieniędzy stanowiących jego majątek prywatny, na potrzeby rozwoju własnego oraz samokształcenia. Wydatki z tego tytułu poniesione zostały niezależnie od prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i bez zamiaru wykorzystywania zakupionych książek na potrzeby tej działalności. W związku z tym brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem tych wydatków, a uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej lub zachowaniem albo zabezpieczeniem tego źródła przychodu. Skoro poniesienie wydatków na zakup książek nie miało związku z prowadzoną w tych latach przez Wnioskodawcę pozarolniczą działalnością gospodarczą, to nie sposób twierdzić, że wydatki te będą mieć związek z prowadzeniem tej działalności, po przekazaniu książek do majątku firmy. Przedmiotowe wydatki nie spełniają zatem przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie mogą obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Należy zauważyć, że wydatki, o których mowa we wniosku mają charakter osobisty, związany z podnoszeniem poziomu wiedzy i zdobyciem określonych umiejętności z zakresu podatków i rachunkowości. Celem ponoszenia tego rodzaju wydatków nie było zatem osiągnięcie przychodów z konkretnego źródła, jakim jest działalność gospodarcza. W konsekwencji, wydatki na zakup książek poniesione przez Wnioskodawcę w latach ubiegłych należy zaliczyć do wydatków o charakterze osobistym, związanych z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy i umiejętności z ww. zakresu. Z tej też przyczyny, nie można ich uznać za koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem książek, o których mowa we wniosku jest nieprawidłowe.
Jednocześnie zauważyć należy, że skoro wydatki poniesione na zakup ww. książek nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, to bezprzedmiotowym jest dokonywanie oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie sposobu określenia wartości tych książek.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienić należy, że w zakresie dot. podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygniecie.
Interpretacja indywidualna z 27 lipca 2016 r., nr IBPB-1-1/4511-349/16/ZK – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach