Rozp. w sprawie wzorów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów…
Ostatnia zmiana Dz.U. 2024.1051
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa
z dnia 12 kwietnia 2017 r.
w sprawie wzorów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz trybu i terminów ich wydawania i przedłużania ważności
Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2017 r. poz. 811; z 2024 r. poz. 1051
Ostatnie zmiany (Dz.U. z 2024 r. poz. 1051) — weszły w życie dnia 17.07.2024 r. — dotyczą zał. nr 1 i nr 2.
Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Określa się wzór:
1) legitymacji ucznia dla dzieci i młodzieży, o których mowa w art. 4 ust. 4 pkt 2a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, zwanej dalej „ustawą”, który stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) legitymacji nauczyciela dla nauczycieli, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy, zwanej dalej „legitymacją nauczyciela”, który stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 2.
1. Legitymacja ucznia dla dzieci i młodzieży, o których mowa w art. 4 ust. 4 pkt 2a ustawy, zwana dalej „legitymacją ucznia”, jest wydawana albo przedłużana jest jej ważność na wniosek rodzica lub opiekuna prawnego dzieci i młodzieży, o których mowa w art. 4 ust. 4 pkt 2a ustawy, zwanych dalej „osobami uprawnionymi”, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia wszczęcia postępowania.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokument potwierdzający pobieranie nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, w tym:
1) zaświadczenie wydane przez szkołę,
2) adnotację szkoły na wniosku o wydanie legitymacji lub
3) inny dokument potwierdzający naukę w danej szkole oraz pobieranie nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim.
3. Rodzic lub opiekun prawny osoby uprawnionej składa wniosek o wydanie albo przedłużenie ważności legitymacji ucznia za pośrednictwem szkoły, w której osoba uprawniona pobiera naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim.
4. Rodzic lub opiekun prawny osoby uprawnionej może złożyć wniosek o wydanie albo przedłużenie ważności legitymacji ucznia bezpośrednio do właściwego konsula.
§ 3.
1. Legitymacja nauczyciela jest wydawana albo przedłużana jest jej ważność na wniosek nauczyciela, o którym mowa w art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia wszczęcia postępowania.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokument potwierdzający nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów w języku polskim, w tym:
1) zaświadczenie wydane przez szkołę,
2) adnotację szkoły na wniosku o wydanie legitymacji lub
3) inny dokument potwierdzający nauczanie w danej szkole języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów w języku polskim.
3. Nauczyciel składa wniosek o wydanie albo przedłużenie ważności legitymacji nauczyciela za pośrednictwem szkoły, w której naucza języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim.
4. Nauczyciel może złożyć wniosek o wydanie albo przedłużenie ważności legitymacji nauczyciela bezpośrednio do właściwego konsula.
§ 4.
Legitymacje, o których mowa w § 1, są wydawane i przedłużane na czas trwania roku szkolnego obowiązującego w państwie wydania z terminem ważności upływającym ostatniego dnia miesiąca, w którym rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Ważność legitymacji oznacza się przez umieszczenie na legitymacji daty ważności oraz odciśnięcie okrągłej pieczęci urzędowej przedstawicielstwa dyplomatycznego albo urzędu konsularnego.
§ 5.
W przypadku utraty dotychczasowej legitymacji, zmiany imienia lub nazwiska ucznia albo nauczyciela albo uszkodzenia lub zniszczenia uniemożliwiającego identyfikację posiadacza legitymacji do wniosku o wydanie legitymacji nie dołącza się dokumentów, o których mowa odpowiednio w § 2 ust. 2 i § 3 ust. 2.
§ 6.
1. Konsul, przed wydaniem legitymacji, o których mowa w § 1, sprawdza datę wpisania szkoły, o której mowa w art. 4 ust. 4 pkt 2a lit. a ustawy, do bazy szkół prowadzonej przez upoważnioną jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, w tym sprawdza, czy wpis ten nie został dokonany później niż 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania, o którym mowa odpowiednio w § 2 ust. 1 i § 3 ust. 1.
2. Przedłużanie ważności legitymacji, o których mowa w § 1, odbywa się na wniosek:
1) rodzica lub opiekuna prawnego osoby uprawnionej — w przypadku legitymacji ucznia,
2) nauczyciela — w przypadku legitymacji nauczyciela — po sprawdzeniu wpisu szkoły do bazy szkół, o której mowa w ust. 1, zaktualizowanej nie później niż 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania, o którym mowa odpowiednio w § 2 ust. 1 i § 3 ust. 1.
§ 7.
Legitymacje wydane na rok szkolny kończący się w państwie wydania w 2017 r. zachowują ważność na kolejny rok szkolny.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. [tj. dnia 21.04.2017 r. — przyp. redakcji]