Kwartalne rozliczenie VAT
Czy podatnik, wraz z utratą statusu małego podatnika utracił prawo do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 sierpnia 2016r. (data wpływu 30 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- prawa do składania deklaracji VAT-7K za okresy kwartalne w przypadku utraty statusu małego podatnika – jest nieprawidłowe,
- utraty prawa do dokonywania wpłat za okresy kwartalne i wpłacania zaliczki według metody określonej w art. 103 ust. 2a – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 sierpnia 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca będący małym podatnikiem (w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy) wybrał możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy. Zgodnie z art. 103 ust. 2 zapłata podatku dokonywana była kwartalnie, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Podatnik nie dokonuje dostaw towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy. Podatnik nie wybrał metody kasowej rozliczania podatku.
W 2014 roku u podatnika kwota sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 1.200.000 euro, co spowodowało, że stracił on status małego podatnika, począwszy od dnia 01 stycznia 2015 roku.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy podatnik, wraz z utratą statusu małego podatnika utracił prawo do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne?
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem podatnika utrata statusu małego podatnika nie powoduje utraty prawa do składania deklaracji VAT7K za okresy kwartalne. Zgodnie z art. 103 ust. 2 i 2a podatnik będący innym podatnikiem niż mały podatnik, jest obowiązany, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał – w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.
W związku z powyższym, wraz z utratą statusu małego podatnika, podatnik traci prawo do dokonywania wpłat za okresy kwartalne, ale dalej może składać deklaracji kwartalne (w tym przypadku VAT-7D), wpłacając zaliczki wg metody określonej w art. 103 ust. 2a.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego w zakresie:
- prawa do składania deklaracji VAT-7K za okresy kwartalne w przypadku utraty statusu małego podatnika – jest nieprawidłowe,
- utraty prawa do dokonywania wpłat za okresy kwartalne i wpłacania zaliczki według metody określonej w art. 103 ust. 2a – jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 710 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Pod pojęciem małego podatnika – na mocy art. 2 pkt 25 ustawy – rozumie się podatnika podatku od towarów i usług:
- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,
- prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro
-przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy – przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, aby podatnik podatku od towarów i usług spełniał definicję małego podatnika – wartość dokonanej przez niego sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie może przekroczyć, w poprzednim (do badanego okresu) roku podatkowym, wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.
Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133.
Zgodnie z art. 99 ust. 3 tej ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.
Zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy, podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a-4 oraz art. 33 i art. 33b.
W myśl art. 103 ust. 2 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2a-2g, 3 i 4 oraz art. 33.
Stosownie do art. 103 ust. 2a ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 99 ust. 3, inni niż mali podatnicy, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał – w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 1136), określa m.in. wzory:
- deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7), o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
- deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7K), o której mowa w art. 99 ust. 2 lub 3 ustawy, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
- deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7D), o której mowa w art. 99 ust. 3 ustawy, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
Ww. rozporządzenie zawiera również objaśnienia do tych deklaracji, stanowiące załącznik nr 4 do rozporządzenia.
Jak wynika z załącznika nr 4 do ww. rozporządzenia, ilekroć w objaśnieniach jest mowa o okresie rozliczeniowym, należy przez to rozumieć: w przypadku deklaracji VAT-7 – miesiąc; w przypadku deklaracji VAT-7K i VAT-7D – kwartał. Deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7 składają podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, obowiązani do składania deklaracji za okresy miesięczne, zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy. Z kolei, deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7K składają mali podatnicy, o których mowa w art. 2 pkt 25 ustawy, rozliczający podatek za okresy kwartalne, zgodnie z art. 99 ust. 2 lub 3 ustawy, niemający obowiązku płacenia zaliczek na podatek za okresy miesięczne. Natomiast, deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7D składają podatnicy inni niż mali, rozliczający podatek za okresy kwartalne, zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy oraz podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego przekroczą kwoty, o których mowa w art. 2 pkt 25 ustawy.
Mając na względzie powyższe należy wyjaśnić, że istnieją dwie grupy podatników VAT, którzy mają możliwość kwartalnego rozliczania się z tego podatku poprzez deklarację VAT-7K. Są to:
- mali podatnicy, którzy wybrali tzw. metodę kasową rozliczania podatku VAT (tj. uzależnili moment rozliczania podatku VAT od uregulowania płatności);
- mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, ale chcą rozliczać się z podatku VAT za okresy kwartalne.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca będący małym podatnikiem (w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy) wybrał możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy. Zgodnie z art. 103 ust. 2 zapłata podatku dokonywana była kwartalnie, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Podatnik nie dokonuje dostaw towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy. Podatnik nie wybrał metody kasowej rozliczania podatku.
W 2014 roku u podatnika kwota sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 1.200.000 euro, co spowodowało, że stracił on status małego podatnika, począwszy od 1 stycznia 2015 roku.
Na tle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości, czy wraz z utratą statusu małego podatnika utracił prawo do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne.
Wskazać należy, że po przekroczeniu wartości sprzedaży przekraczającej kwotę odpowiadającą równowartości 1.200.000 euro, o której mowa w art. 2 pkt 25 ustawy Wnioskodawca przestał spełniać warunki określone w ustawie i utracił status małego podatnika w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 25 ustawy. Tym samym, Wnioskodawca utracił możliwość kwartalnego rozliczania się z podatku od towarów i usług poprzez składanie deklaracji VAT-7K.
Zatem Wnioskodawca, nie posiadając statusu małego podatnika z uwagi na to, że wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 1.200.000 euro, mógł dokonać wyboru kwartalnego rozliczenia podatku od towarów i usług i rozliczać ten podatek poprzez składanie deklaracji VAT-7D.
Należy jednak zauważyć, że wybór kwartalnego składania deklaracji (VAT-7D) przez Wnioskodawcę niebędącego małym podatnikiem wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, które ustawodawca nakłada na podatników w przepisach art. 103 ustawy.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym utrata statusu małego podatnika nie powoduje utraty prawa do składania deklaracji VAT-7K za okresy kwartalne jest nieprawidłowe.
Bowiem, Wnioskodawca – po przekroczeniu wartości obrotu, o której mowa w art. 2 pkt 25 ustawy – może w dalszym ciągu rozliczać podatek VAT za okresy kwartalne, jednakże utraci w tym momencie status małego podatnika i możliwość składania deklaracji VAT-7K, a właściwym formularzem stanie się deklaracja VAT-7D.
Odnosząc się natomiast do kwestii utraty przez Wnioskodawcę, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, prawa do dokonywania wpłat za okresy kwartalne, należy wskazać, że w sytuacji gdy Wnioskodawca utracił status małego podatnika i nie rozlicza się metodą kasową lecz jednocześnie chce składać deklaracje kwartalne, to przy spełnieniu warunków z ww. art. 99 ust. 3 ustawy, może składać deklaracje kwartalne (VAT-7D), wpłacając zaliczki według metody określonej w art. 103 ust. 2a ustawy o VAT
Zatem stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wraz z utratą statusu małego podatnika, podatnik traci prawo do dokonywania wpłat za okresy kwartalne, ale dalej może składać deklaracje kwartalne (w tym przypadku VAT-7D), wpłacając zaliczki według metody określonej w art. 103 ust. 2a, jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Zmiana któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiana stanu prawnego powoduje, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność, a Wnioskodawca nie może korzystać z ochrony wynikającej z tej interpretacji.
Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.
Interpretacja indywidualna z 21 października 2016 r., nr 2461-IBPP2.4512.681.2016.1.JJ – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach