Choroba w trakcie umowy na okres próbny
Jeśli w czasie trwania umowy na okres próbny pracownik zachoruje, przysługuje mu normalny zasiłek chorobowy w wysokości 80% wynagrodzenia w czasie pierwszych 33 dni choroby. Trzeba jednak pamiętać o tym, by o tym fakcie jak najszybciej powiadomić przełożonego, w taki sposób jaki jest u danego pracodawcy przyjęty: może to być mail, telefon, nawet sms. Nie może to nastąpić później, niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Ponadto należy dostarczyć zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy nie później niż 7 dni od jego otrzymania. Najlepiej wysłać je pocztą za potwierdzeniem odbioru. Liczy się data nadania listu na poczcie.
Umowa na czas próbny jest specyficznym rodzajem umowy o pracę. Nie może ona trwać dłużej niż trzy miesiące. Zgodnie z przepisem art. 30 § 2 k.p., umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
Umowa o pracę na okres próbny zawarta na okres 3 miesięcy może zostać wypowiedziana z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Dla umów zawartych na krótszy niż 3 miesiące okres, są odpowiednio krótsze okresy wypowiedzenia: 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni i 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie.
Pracodawca nie może zwolnić pracownika za to że jest na zwolnieniu chorobowym, nawet na umowie na okres próbny.
Grażyna Rompel