Czy zaświadczenia lekarskie o chorobie tylko elektronicznie?

Wdrożenie i utrzymanie systemów „ePUAP” i „ePUAP2” w Polsce w latch 2005-2015 kosztowało 200 mln złotych. W projekcie rządowym ustawy proponuje się w praktyce czwartą już możliwość wystawiania zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu lub albo o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

Pytania skierowane resortu zabezpieczenia społecznego dotyczą małej popularności wystawiania elektronicznych w stosunku do tradycyjnych (papierowych) zaświadczeń lekarskich.

Czy prawdą jest, że od przyszłego roku wszystkie zwolnienia mają być już obowiązkowo wystawiane w sposób elektroniczny?
Dlaczego ZUS, Ministerstwa nie przedłożą jednego systemu obsługi zaświadczeń i ujednoliconej formy obiegu dokumentów?
Czy macie Państwo szacunki ile będzie kosztowała obsługa informatyczna zaświadczeń w roku 2018 po zmianach?

 

Odpowiedzi na interpelację udzielił Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który poinformował, że w dniu 21 kwietnia 2017 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 992). Zgodnie z przepisami powołanej ustawy, od dnia 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy będą przekazywane przez lekarzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie elektronicznej. Do 30 czerwca 2018 r. zaświadczenia lekarskie mogą być wystawiane zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej na drukach ZUS ZLA.

Możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej została wprowadzona z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisami ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentu elektronicznego są wystawiane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

System teleinformatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych umożliwia zatem już aktualnie wystawianie zaświadczeń lekarskich z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP oraz kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jednak mimo wprowadzenia ponad rok temu możliwości wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej, zaświadczenia te stanowią obecnie jedynie około 5% wszystkich wystawionych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.

Jako przyczynę niestosowania formy elektronicznej zwolnień lekarskich lekarze podają zbyt skomplikowany i często niedostępny proces podpisywania zaświadczeń lekarskich podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz konieczność ponoszenia kosztów zakupu zestawu do składania podpisu elektronicznego.

Uchwalona z dniem 21 kwietnia 2017 r. nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wychodzi naprzeciw postulatom lekarzy wystawiających zaświadczenia lekarskie i wprowadzi nowy sposób autoryzacji zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie dokumentu elektronicznego.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, biorąc pod uwagę oczekiwania lekarzy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad rozwiązaniem, które z jednej strony stanowi alternatywę dla funkcjonujących sposobów autoryzacji elektronicznych zaświadczeń lekarskich, a z drugiej strony jest przyjazne dla użytkowników oraz zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla transakcji realizowanych przez lekarzy.

Jak zapewnił Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaproponowane rozwiązanie jest konsultowane ze środowiskami lekarskimi.

Docelowo zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy lekarz będzie mógł podpisać przy pomocy podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP, kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo przez oprogramowanie dostarczone bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Umożliwi to lekarzom wybranie najbardziej dogodnej dla siebie formy autoryzacji elektronicznych zaświadczeń lekarskich.

Koszt opracowania i wdrożenia tego rozwiązania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacowny jest na około 700 tys. zł.

Projekt ten wspiera program dotyczący informatyzacji państwa. W ramach opracowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa wymieniona została realizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych usługa e-zwolnienia. Realizacja projektu umożliwi lekarzom wystawiającym zaświadczenia lekarskie ominięcie barier związanych z trudnościami w obsłudze oraz dostępie do ePUAP oraz uniknięcie kosztów związanych z zakupem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

źródło: sejm.gov.pl