Lekarskie egzaminy końcowe – nowe przepisy wykonawcze
Z dniem 1 maja br. weszły w życie nowe przepisy wykonawcze dotyczące zasad oraz trybu postępowania przy przeprowadzaniu lekarskich egzaminów końcowych.
Wspomniane wyżej regulacje prawne zawarto w rozporządzeniu MZ z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz.U. poz. 828).
Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK) przeprowadza się przed Komisją Egzaminacyjną, której członków powołuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CEM) w trybie określonym w § 4-6 cyt. rozp.
Terminy egzaminów wyznacza się:
- w odniesieniu do LEK – w okresie od dnia 15 września do dnia 30 września i w okresie od dnia 15 lutego do dnia 28 lutego,
- w odniesieniu do LDEK – w okresie od dnia 1 września do dnia 14 września i w okresie od dnia 1 lutego do dnia 14 lutego.
Czas trwania LEK albo LDEK wynosi 4 godziny, zaś przebieg egzaminu jest dokumentowany w protokole egzaminacyjnym, którego wzór jest określony w regulaminie porządkowym LEK i LDEK.
Zakres problematyki uwzględnianej przy opracowywaniu pytań testowych LEK i LDEK obejmuje wiedzę z zakresu programu studiów w dziedzinach medycyny określonych programem stażu podyplomowego lekarza i stażu podyplomowego lekarza dentysty. Zakres tematyczny pytań w ramach:
– LEK – określono w § 2 ust. 2 cyt. rozp.,
– LDEK – określono w § 2 ust. 3 cyt. rozp.
Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązanie pytań testowych przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego ogłasza koniec LEK albo LDEK. Ustalenie wyników egzaminów następuje po rozpatrzeniu zastrzeżeń, o których mowa w art. 14e ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2021 r. poz. 790). Ustalenie wyników LEK oraz LDEK następuje za pomocą systemu teleinformatycznego przez odczyt kart testowych oznaczonych numerem kodowym.
Wzór świadectwa złożenia:
- LEK – określa załącznik nr 2 do cyt. rozp.,
- LDEK – określa załącznik nr 3 do cyt. rozp.
CEM wydaje odpis świadectwa na pisemny wniosek zdającego LEK albo LDEK jako dodatkowy egzemplarz świadectwa. Duplikat świadectwa jest wydawany w przypadku uszkodzenia, zgubienia, zniszczenia lub w razie zaistnienia innej przyczyny utraty świadectwa przez zdającego LEK lub LDEK, na jego umotywowany, pisemny wniosek.
Omawiane rozp. było poprzedzone rozp. MZ z dnia 2 października 2017 r. (Dz.U. poz. 1877), które utraciło moc z dniem wejścia w życie nowego aktu wykonawczego.
Maciej Ofierski