14 dni wolnych od pracy – dla kogo?
„Czy urlop ojcowski przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony na pół etatu na umowę o pracę?”
Urlop ojcowski przysługuje …
(…) pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, zatem do jego uzyskania konieczne jest, aby pracownik wnioskujący spełniał łącznie poniższe warunki:
1) posiadał status pracownika (miał nawiązany stosunek pracy),
2) był ojcem dziecka, na które ubiega się o urlop ojcowski,
3) nie był pozbawiony praw rodzicielskich.
Ponadto urlop ojcowski ma charakter fakultatywny, co oznacza, że pracownik nie musi go wykorzystać. Pomimo podobieństwa w nazewnictwie, urlop ojcowski nie przypomina urlopu wypoczynkowego, dlatego nie stosuje się w stosunku do urlopu ojcowskiego tych samych zasad co przy urlopie wypoczynkowym.
Warunkiem skorzystania z urlopu ojcowskiego lub jego części przez pracownika jest złożenie wniosku na piśmie. Wniosek powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Jest to termin minimalny, co oznacza że wniosek taki może być złożony wcześniej.
Istnieje możliwość podziału urlopu ojcowskiego na dwie części, przy czym żadna z tych części nie może być krótsza niż tydzień. Pracownik może zatem wykorzystać przysługujący mu urlop ojcowski jednorazowo w całości (2 tygodnie), albo dzieląc go na dwie równe części (po 1 tygodniu) – art. 1823 K.p.
Wykorzystanie urlopu ojcowskiego przez pracownika-ojca wychowującego dziecko będzie możliwe do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia.
Przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają długości urlopu ojcowskiego od wymiaru czasu pracy pracownika-ojca. Innymi słowy, zatrudnienie na niepełny etat nie ogranicza wymiaru tego urlopu. Zatem pracownikowi-ojcu zatrudnionemu na część etatu przysługuje urlop ojcowski w pełnym wymiarze 14 dni.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.