Prawo unijne – zmiany w przepisach energetycznych
„Czy w związku ze zmianami rozliczania kosztów centralnego ogrzewania i dyrektyw unijnych możliwe jest/będzie stosowanie podzielników?”
Tak. Stosownie do treści art. 45a ust. 7 ustawy Prawo energetyczne – „jeżeli miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego służącego do rozliczeń kosztów zakupu ciepła jest wspólne dla dwóch lub więcej budynków wielolokalowych albo dwóch lub więcej grup lokali lub lokali, właściciele lub zarządcy tych budynków lub lokali są obowiązani wyposażyć:
1) budynki te i grupy lokali w ciepłomierze;
2) lokale, tam gdzie jest to technicznie wykonalne i opłacalne, w ciepłomierze lub wodomierze ciepłej wody użytkowej.”
A zatem, koszty centralnego ogrzewania w budynkach wielolokalowych rozliczane są na podstawie ww. przepisów ustawy. I tak:
- W przypadku gdy wyłącznym odbiorcą ciepła dostarczanego do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu ciepła.
- W przypadku gdy miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego służącego do rozliczeń z przedsiębiorstwem za dostarczone ciepło jest wspólne dla dwóch lub więcej budynków wielolokalowych, właściciele lub zarządcy tych budynków wyposażają je w układy pomiarowo-rozliczeniowe w celu rozliczenia kosztów zakupu ciepła na poszczególne budynki.
Rozliczenia kosztów zakupu ciepła dokonuje się według następujących metod:
a) koszty centralnego ogrzewania dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
– według wskazania ciepłomierzy,
– według wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,
– lub według powierzchni lub kubatury tych lokali,
b) koszty centralnego ogrzewania dla wspólnych części budynku wielolokalowego, przyjmując powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali.
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 10.04.1997 r. Prawo energetyczne – Dz.U. z 2017 r. poz. 220 z późn. zm.