Szkodliwe warunki pracy
„Produkcja sprzętu medycznego i umowa o pracę. Mamy pomieszczenie z temperaturą 17 stopni. Czy jeśli posiadam zwolnienie lekarskie z danego działu, iż jest dla mnie szkodliwe przebywanie w tym pomieszczeniu, czy pracodawca może zmusić mnie do pracy w tym pomieszczeniu? Ogólnie bardzo źle się czuje przebywając w tym pomieszczeniu. Na miesiąc odsunięto mnie a teraz, znów mam tam chodzić. Nie mam takich warunków pracy wpisanych w obowiązkach swoich w umowie o pracę.”
Jeżeli pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od lekarza medycyny pracy (samo zwolnienie od lekarza rodzinnego nie wystarczy), iż …
(…) przebywanie w pomieszczeniu z temperaturą 17 stopni jest dla pracownika szkodliwe, wówczas pracownik ma prawo zwrócić się do pracodawcy o przeniesienie go do wykonywania pracy w takich warunkach, które nie będą kolidować z orzeczeniem lekarskim, tj. nie będą wymagały przebywania przez pracownika w szkodliwym dla niego pomieszczeniu.
Istotne jest również to, na jakim stanowisku pracuje pracownik, jaki jest zakres jego obowiązków i w jakich warunkach mogą być one wykonywane, np. czy czynności muszą być wykonywane w specjalnych warunkach wymagających niższej temperatury otoczenia.
Jeśli pracodawca może zapewnić odpowiednie warunki pracownikowi, które nie wymagałyby przebywania przez niego w szkodliwym pomieszczeniu, powinien przenieść tam pracownika.
Natomiast jeśli pracodawca nie ma takiej możliwości, pracownikowi przysługuje możliwość rozwiązania umowa o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1 Kodeksu pracy. W takim przypadku oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 55 § 1 K.p. pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Również pracodawcy w sytuacji, gdy nie ma możliwości zapewnienia pracownikowi pracy w warunkach odpowiadających orzeczeniu lekarskiemu, przysługuje możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.