Podróż służbowa nauczyciela i rekompensata kosztów
„Jestem logopedą i dostałam nauczanie indywidualne w domu ucznia, do którego muszę dojechać ok. 14 km. Czy są jakieś regulacje prawne dotyczące zwrotu kosztów dojazdu do ucznia? Uczeń mieszka w miejscowości poza siedzibą szkoły.”
(…) brak jest regulacji zasad zwrotu kosztów dojazdu nauczyciela do domów uczniów nauczanych indywidualnie, jak również dodatkowego wynagrodzenia dla nauczyciela, które rekompensowałoby te koszty. Trzeba zaznaczyć, że dojazd nauczyciela na nauczanie indywidualne z uczniem to podróż służbowa. Nauczyciel realizuje ją w ramach swojego czasu pracy (zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz). Dofinansowanie kosztów dojazdów nauczyciela do uczniów nauczanych indywidualnie należy rozpatrywać w związku z rodzajem umowy (lub aktu mianowania) zawartej z nauczycielem, w której określono m.in. zadania i obowiązki pracownika.
Zgodnie bowiem z treścią art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna określać m.in. miejsce świadczenia pracy przez pracownika. Dlatego też wskazanie w umowie o pracę (lub akcie mianowania) miejsca pracy nauczyciela będzie określało dodatkowe obowiązki pracodawcy dotyczące ewentualnego zwrotu pracownikowi kosztów dojazdów.
Przechodząc dalej, podstawa prawną regulującą podróż służbową jest art. 775 § 1 K.p. Zgodnie z nim „pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową”. Należy również wskazać, że jeżeli nauczyciel dojeżdża do pracy do innej miejscowości niż ta miejsca jego zamieszkania lub siedziba pracodawcy, to czas tego dojazdu powinien być uwzględniony w ramach ustalonej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy.
W związku z powyższym, w sytuacji uznania, że nauczyciel wykonuje powyższe zadania w ramach podróży służbowej, jest tym samym uprawiony do określonych świadczeń wypłacanych na podstawie rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Należy tutaj mieć na uwadze szczególnie zapisy zawarte w § 2,7,9 cyt. rozporządzenia.
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – Dz.U. z 2013 r. poz. 167.
- Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.
- Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.