Odliczenia VAT od paliwa do samochodu

petrol-996617_640.jpg

Metoda kasowa, a deklaracja VAT oraz odliczenie VAT od wydatków na paliwo do auta. Od jakich rodzajów pojazdów można odliczyć podatek VAT?

„Rozliczenie VAT, mam dwa pytania:

1/ Za jaki okres ująć w deklaracji VAT-7 transport międzynarodowy po stronie sprzedaży ze stawką 0%, gdy podatnik jest na metodzie kasowej? Usługa wykonana we wrześniu 2017 r., ale nie zapłacona i z terminem zapłaty na listopad 2017 r. Sprzedawca i nabywca to kontrahent polski;

2/ W dowodzie rejestracyjnym widnieje informacja, że jest to samochód ciężarowy, ale do 3,5 tony. Brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym VAT-1 lub VAT-2. Czy mogę odliczyć 100% VAT od paliwa?”

Podatnik ma wątpliwości odnośnie kwestii, za jaki okres ująć w deklaracji VAT-7 świadczenie usługi transportu międzynarodowego ze stawką 0% gdy stosuje metodę kasową. Usługa została wykonana we wrześniu 2017 r., ale nie została opłacona zgodnie z terminem oznaczonym na listopad 2017 r. Zarówno usługodawca jak i usługobiorca są podmiotami polskimi. Zarejestrowany pojazd podatnika jest samochodem ciężarowym o masie do 3,5 tony. W dowodzie rejestracyjnym brak jednak adnotacji VAT-1 lub VAT-2. Podatnik ma wątpliwości czy może dokonać odliczenia 100% wartości podatku VAT od zakupu paliwa do tego pojazdu?

Ogólna zasada wynikająca z przepisów …

(…) ustawy o podatku od towarów i usług (u-VAT) wskazuje, że usługa transportu towarów wykonywana na rzecz podatnika jest opodatkowana w miejscu siedziby usługobiorcy. Usługa transportu międzynarodowego, w przypadku spełnienia wymogów z art. 83 ust. 3 tej ustawy, może być objęta stawką 0% wynikającą z rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Ustawa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek wystawienia faktury na rzecz kontrahenta, nie później niż 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługę wykonano lub otrzymano całość lub część zapłaty, przy czym decydujące jest zdarzenie, które zaistniało jako pierwsze. Usługę należy zatem wykazać w deklaracji VAT-7 za okres, w którym była ona świadczona.

W deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 podatnik powinien wykazać transport w części C pkt 3 poz. 13 deklaracji jako świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 0%, ze względu na to, iż miejscem opodatkowania tej usługi jest terytorium kraju siedziby usługobiorcy, a usługa jedynie korzysta z preferencyjnej stawki określonej w rozporządzeniu. Sama usługa powinna zaś zostać uwzględniona w deklaracji za okres, w którym została wykonana.

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, co do zasady, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Jednakże przepis ten nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Przepis art. 86a ust. 4 u-VAT uznaje, że pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że do pojazdów samochodowych należą:

1/ pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

  • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

2/ pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

3/ pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:

  • agregat elektryczny/spawalniczy,
  • do prac wiertniczych,
  • koparka, koparko-spycharka,
  • ładowarka,
  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  • żuraw samochodowy,

– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

W kwestii możliwości dokonania odliczenia 100% wartości podatku VAT od zakupu paliwa do pojazdów samochodowych niebędących pojazdami specjalnymi zastosowanie znajduje przepis art. 86a ust. 10 pkt 1 u-VAT ustanawiający warunki formalne, których spełnienie uprawnia do dokonania odliczenia. Spełnienie tych wymagań stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Wskazać należy, iż organy podatkowe kwestionują prawo do odliczenia, jeżeli spełnienie przewidzianych wymagań nie zostanie potwierdzone terminowo przeprowadzonymi badaniami technicznymi oraz wpisem w dowodzie rejestracyjnym. Jednakże, orzecznictwo sądów administracyjnych prezentuje odmienne stanowisko wskazując, że materialną podstawą do skorzystania z prawa do pełnego odliczenia wydatków związanych z pojazdami samochodowymi jest konstrukcja pojazdu, a nie wpis w dowodzie rejestracyjnym, który jedynie potwierdza, że dany pojazd spełnia określone wymogi konstrukcyjne, wskazane w przepisie art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 u-VAT, co wynika bezpośrednio z treści przepisu art. 86a ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy.

Stwierdzić więc należy, że przedmiotem normy regulującej zastosowanie przepisu art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, zawartej w treści art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) tejże ustawy, jest pojazd określonego rodzaju, a nie dokument zaświadczający przynależność do danego rodzaju.

Zgodnie z powyższym brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie powinien mieć wpływu na prawo podatnika do zastosowania pełnego odliczenia podatku.

Piotr Magda – aplikant radcowski

Kancelaria Filipek & Kamiński sp.k. Lublin

www.kancelaria-fk.pl

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 23.12.2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych –Dz.U. z 2017 r. poz. 839.