Sprzedaż voucherów, a podatek VAT

shopping-venture-728408_640.png

„Piszę dla mojego klienta regulamin do sklepu internetowego, w którym będzie można kupić voucher na skok spadochronowy. I teraz, czy skok spadochronowy jest usługą i nie można odstąpić od zakupionego skoku – podobnie jak np. z biletami na koncert? Ale czy sam voucher to jednak towar …? Jak to rozumieć, bardzo proszę o wskazówki.”

Warto przyjrzeć się jak takie dylematy rozwiązują w swoich regulaminach portale internetowe, które zajmują się sprzedażą kuponów na różne usługi, np. Groupon.

Sam voucher …

(…) nie jest właściwie ani towarem, ani usługą, a jedynie dokumentem uprawniającym do uzyskania określonego świadczenia. Tak też dla celów podatkowych przyjmują interpretacje podatkowe, np. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26.08.2014 r., o sygn. akt: ITPP1/443-623/14/DM, zgodnie z którą sama czynność wydania vouchera klientom nie powinna być utożsamiana z odpłatnym świadczeniem usług, podlegającym VAT.

Przedkładając to na grunt prawa cywilnego należałoby potraktować voucher jako wyraz zawarcia umowy, ale z możliwością odstąpienia od jej realizacji, gdyż sam voucher uprawnia dopiero do określonej usługi, bo sam w sobie usługą ani towarem nie jest.

Zatem sam zakup vouchera mógłby podlegać zwrotowi w ustawowym terminie 14 dni, jednakże tylko pod warunkiem, że usługa, którą obejmuje taki kupon, nie została jeszcze zrealizowana.

Upływ 14-dniowego terminu od zakupu vouchera, bądź wcześniejsza jego realizacja będzie automatycznie powodować wygaśnięcie prawa do odstąpienia od umowy.

Jednocześnie klient nabywający voucher na skok spadochronowy musi dowiedzieć się z regulaminu, iż realizacja kuponu w terminie, w którym przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zakupu vouchera, oznacza wyraźne zamówienie przez klienta rozpoczęcia świadczenia usługi w tym terminie i że klient przyjmuje do wiadomości, że zrzeka się prawa do odstąpienia od umowy zakupu vouchera.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat