Prowadzenie firmy jednoosobowej w Niemczech
„Jakie warunki muszą być spełnione, by polska firma jednoosobowa mogła wykonywać swoje usługi w Niemczech? Czy dana osoba musi mieć np. meldunek w Niemczech? Jakie są tutaj przepisy?”
Z obowiązującej w Unii Europejskiej zasady swobodnego przepływu usług wypływa możliwość wykonywania …
(…) przez polskich przedsiębiorców działalności na terytorium wszystkich krajów unijnych, w tym oczywiście na terenie Niemiec. Warto w tym miejscu trochę odwrócić kolejność i już na początku odpowiedzieć na drugie pytanie Czytelnika – wykonywanie na terenie Niemiec usług przez pochodzącego z innego państwa unijnego (np. Polski), w wypadku, gdy jest on osobą fizyczną, nie wymaga jej zameldowania na terytorium tego kraju. Nie oznacza to jednak, iż podjęcie takiej działalności nie wymaga podjęcia szeregu wymaganych przez niemieckie i unijne prawo działań.
W pierwszej kolejności warto podkreślić, iż prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Niemiec podlega pod tamtejsze (niemieckie) przepisy prawa podatkowego. Z tego względu chęć prowadzenia działalności gospodarczej, przedmiot działalności oraz jej cele gospodarcze należy zgłosić odpowiedniemu niemieckiemu urzędowi skarbowemu. W odpowiedzi na powyższe zgłoszenie urząd prześle dokumenty, które wypełnione należy odesłać. Obowiązkowo, oprócz podania właściwemu urzędowi skarbowemu najważniejszych informacji dotyczących prowadzonego przedsiębiorstwa należy przesłać odpowiednie dokumenty przedsiębiorcy, poświadczające wpis do ewidencji działalności gospodarczej (np. CEIDG w przypadku osób fizycznych), nadanie nr REGON czy NIP przyznane w kraju, w którym ten przedsiębiorca ma siedzibę. W każdym razie podstawowe dane, które odnośnie prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca będzie musiał przekazać niemieckiemu urzędowi skarbowemu to między innymi:
– informacje o liczbie pracowników podejmujących pracę w Niemczech,
– informacje o czasie, przez jaki będą realizowane usługi,
– opis profilu przedsiębiorstwa,
– informacje o infrastrukturze przedsiębiorcy na terenie Niemiec (np. magazyny).
W odpowiedzi na powyższe zgłoszenie, niemiecki urząd skarbowy powinien nadać przedsiębiorcy numer podatkowy. Jeśli nie, należy w tej sprawie złożyć wniosek o nadanie niemieckiego Numeru Identyfikacji Podatkowej – Steuernummer, którego uzyskanie jest absolutnie konieczne do prowadzenia na terytorium Niemiec działalności gospodarczej. Spełnienie powyższych warunków w zupełności wystarczy, by polski przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod firmą) mógł na terenie Niemiec wykonywać swoje usługi. Prowadzenie działalności gospodarczej będzie się w dalszym ciągu wiązać z obowiązkiem złożenia rocznego zeznania podatkowego z dochodów uzyskanych w Niemczech i innych krajach.
Marcin Gregorski – prawnik
Abistema Kancelaria Prawna Stangreciak, Karpierz sp.k. Kraków