Praca, a służba wojskowa

„Jak rozwiązać umowę o pracę pracownikowi, który otrzymał kontrakt na pełnienie zawodowej służby wojskowej od dnia 29.12.2017 r.? Z jakim dniem należy wystawić świadectwo pracy 29.12., czy 28.12.? Jeśli 29.12., to czy za ten dzień pracownik może wziąć urlop wypoczynkowy? Czy w świadectwie pracy należy wpisać jako powód rozwiązania umowy o pracę: wygaśnięcie umowy o pracę art. 63 K.p., art. 18 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych? Czy pracownikowi należy się odprawa, jeśli wcześniej był powoływany na krótsze okresy i z tego tytułu otrzymał 2-tygodniową odprawę?”

Przede wszystkim stwierdzić należy, …

(…) o czym stanowi art. 18 ust. 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, że „stosunek pracy z pracownikiem powołanym do zawodowej służby wojskowej wygasa z dniem stawienia się do tej służby.” A zatem jest to sytuacja zakończenia stosunku pracy przez jego wygaśnięcie. W tym celu nie składa się żadnego oświadczenia woli. Wygaśnięcie może być co najwyżej potwierdzone przez pracodawcę, który w formie pisemnej stwierdzić może, że umowa o pracę wygasła z dniem stawienia się do służby wojskowej przez pracownika. Świadectwo pracy pracodawca wystawia w dniu wygaśnięcia stosunku pracy.

Jeżeli dniem stawienia się do ww. służby jest dzień 29 grudnia br., to w tym dniu co do zasady pracodawca powinien wystawić temu pracownikowi świadectwo pracy.

Brak przeszkód prawnych, aby w ostatnim dniu trwania stosunku pracy, tj. w tym przypadku w dniu 29 grudnia br. pracownik mógł przebywać na urlopie wypoczynkowym. Jest to jego uprawnienie, z którego może skorzystać, jeśli pracodawca udzieli mu na ten dzień urlopu wypoczynkowego.

Również w świadectwie pracy należy wskazać, iż do rozwiązania stosunku pracy doszło na skutek wygaśnięcia umowy o pracę – wypełnić należy pkt 3 lit. b świadectwa pracy i wskazać art. 63 Kodeksu pracy w związku z art. 18 ust. 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Pracownik nie uzyskuje prawa do odprawy, bowiem nie przewidują tego ani powszechne ani szczególne przepisy.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 11.09.2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – Dz.U. z 2003 r. Nr 179 poz. 1750 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.