Idą święta, a jak ktoś pracuje i do tego jeszcze w nadgodzinach?

„Rozliczanie godzin nadliczbowych dla pracowników domu kultury. Proszę o aktualne informacje odnośnie rozliczania i odbierania godzin (ewentualnie dni) przez pracowników:

1/ W dni powszednie (poniedziałek-piątek), gdy pracownik pracuje ponad 8 godzin – czy np. jeżeli pracuje 10 godzin, powinien odebrać 2 godziny w innym dniu pracy, czy powinien mieć za te godziny zapłacone?

2/ W dni wolne od pracy (soboty, niedziela, święta narodowe, sylwester itp.) – czy jest to rozliczane inaczej niż w dni powszednie, zwłaszcza gdy dochodzi praca w nocy np. sylwester?”

Zgodnie z …

(…) art. 129 § 1 Kodeksu pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Dni powszednie

Liczba godzin pracy musi się zatem zgadzać w okresie rozliczeniowym wynoszącym 4 miesiące. Za pracę w wymiarze 10 godzin dziennie pracownik ma zatem otrzymać wynagrodzenie, ale jednocześnie o te dwie dodatkowe godziny, jeżeli nie mają być traktowane jako godziny nadliczbowe, powinien zostać skrócony inny dzień pracy.

Weekendy i święta

Z kolei pracy w niedzielę i święta dotyczy art. 15111 K.p. Zgodnie z ust. 1 tej regulacji pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:

  • w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;
  • w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.