Pracownicy zarządzający instytucjami

„Czas pracy dyrektora domu kultury. Mamy ogłosić konkurs na stanowisko dyrektora domu kultury – czy możemy zatrudnić dyrektora na niepełny etat np. na 4/5 etatu?”

Instytucją kultury z reguły kieruje dyrektor powołany w drodze konkursu. Co więcej, zasady zatrudnienia w instytucjach …

(…) kultury określa ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Przy czym regulacja zawarta w ustawie jest dość lakoniczna. Obejmuje ona możliwość wprowadzenia w stosunku do pracowników instytucji kultury przedłużonego okresu rozliczeniowego i przerywanego czasu pracy, określenie zasad udzielania dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy oraz zakaz stosowania do pracowników instytucji kultury art. 15112 zdanie pierwsze Kodeksu pracy. W sprawach nieuregulowanych w ustawie, zgodnie z jej art. 26a ust. 1, zastosowanie mają przepisy K.p.

Ponadto, w zakresie określenia, kto w regulacjach czasu pracy jest pracownikiem zarządzającym instytucją, należy sięgnąć do art. 128 § 2 pkt 2 K.p., który w tym zakresie zawiera definicję legalną tej kategorii pracowników. Zgodnie z tym przepisem przez pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy należy rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.

Jednocześnie przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie regulują obowiązku zatrudniania osoby na stanowisku dyrektora w pełnym wymiarze czasu pracy, co oznacza, że istnieje prawna możliwość zatrudniania dyrektora instytucji kultury w dowolnym wymiarze czasu pracy, wynikającym z potrzeb danej placówki.

Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że dyrektor jest osobą zarządzającą i stojącą na czele instytucji oraz że reprezentuje ją na zewnątrz. Wobec tego, z racji pełnionej funkcji oraz nałożonych nań obowiązków trudno wyobrazić sobie sytuację zatrudnienia dyrektora w niepełnym wymiarze czasu pracy, a zwłaszcza biorąc pod uwagę zadania konieczne do realizacji jako dyrektor placówki.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.
  2. Ustawa z dn. 25.10.1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 862.