Kradzież sprzętu przez pracownika
„Jeden z pracowników ukradł mi dwa elektronarzędzia, po telefonie do niego przyznał się do tego i oddał skradziony sprzęt. Sprawy nie zgłosiłem do organów ścigania. Czy można żądać rekompensaty pieniężnej z jego wynagrodzenia? Inaczej ująć z jego wynagrodzenia za szkodę. Poniosłem 2 dni strat w pracy. Ludzie nie mogli podjąć pracy ze względu na brak tych urządzeń przez co poniosłem straty. Umowa została wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym i wydano świadectwo pracy, w którym mowa o tym.”
Przepis …
(…) art. 87 Kodeksu pracy przewiduje w jakich przypadkach możliwe jest dokonanie potrącenia z wynagrodzenia pracownika, zaś przytoczone tam należności stanowią katalog zamknięty. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 K.p.
Zgodnie z art. 91 K.p. inne należności niż te wymienione mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
Istotne są przepisy art. 114-116 K.p. określające odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy, przy czym szkoda ta ma wynikać z niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. W sprawie przedstawionej przez Czytelnika wynika jednak, że szkoda wynikła z czynu zabronionego (kradzieży), a nie z samej umowy.
Zgodnie z art. 300 K.p. w sprawach nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego.
Nie można zatem dokonywać z wynagrodzenia pracownika potrąceń/żądać rekompensaty pieniężnej za straty spowodowane przestojem robót w pracy, bowiem brak ku temu podstawy prawnej.
Oznacza to, że dochodzenie roszczeń z tytułu strat spowodowanych przestojem może się odbyć tylko na drodze postępowania cywilnego, a zatem chodzi o klasyczny proces w sądzie o odszkodowanie.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.