Wgląd do listy wynagrodzeń

„W firmie wynagrodzenia pracowników są sporządzane na liście płac przygotowywanej i naliczanej przez księgowość. Czy pracodawca może przekazać pracownikowi ksero listy płac za dany miesiąc lub ksero innych dokumentów dotyczących naliczenia wynagrodzenia?”

Pytanie …

(…) nie zawiera celu, dla którego pracodawca miałby przekazać pracownikowi kopię listy płac lub kopię innych dokumentów dotyczących naliczenia wynagrodzenia. Niezależnie od powyższego oraz mając na uwadze treść art. 85 § 5 Kodeksu pracyprawem pracownika jest występowanie do pracodawcy o dostęp do dokumentów płacowych, na podstawie których zostało naliczone wynagrodzenie. W związku z tym, pracownik może żądać od pracodawcy dostępu do imiennej karty wynagrodzeń, ewidencji czasu pracy, układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagrodzeń lub innego aktu wewnątrzzakładowego, na podstawie którego jest ustalane jego wynagrodzenie za pracę. Jeśli są one prowadzone w formie elektronicznej, do wglądu powinien zostać udostępniony wydruk tych dokumentów. Pracodawca ma obowiązek udostępnienia pracownikowi powyższych dokumentów. Pracownik ma przy tym prawo wykonania odpisów lub kserokopii dokumentów. Uprawnienie to przysługuje pracownikowi przez cały okres zatrudnienia oraz po jego ustaniu.

Jednakże pracodawca udostępniając danemu pracownikowi dokumenty płacowe, powinien pamiętać, że jednym z jego podstawowych obowiązków jest utrzymanie w tajemnicy wynagrodzeń pracowników. W związku z powyższym, jeśli pracodawca prowadzi dla wszystkich pracowników tzw. zbiorczą listę płac, powinien ją udostępnić zainteresowanemu pracownikowi w sposób uniemożliwiający wgląd w wynagrodzenia innych pracowników.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.