Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
„Pracownik szkoły podstawowej jest zatrudniony od 01.09.2017 r. Szkoła jest szkoła prowadzoną przez stowarzyszenie. Pracownik złożył wypowiedzenie pracy za porozumieniem stron wskazując jako ostatni dzień pracy 31.01.2018 r. W czasie zatrudnienia nie przebywał na zwolnieniu lekarskim, przebywał na urlopie bezpłatnym w dniach 21, 23, 28 i 30.11.2017 r. oraz w dniach 05 i 07.12.2017 r. Pracownik ma etat 12/21 (pensum nauczycieli w naszej szkole 21). Pracuje 2 dni w tygodniu we wtorki i w czwartki – dlatego urlop wypisał na poszczególne dni, te w których miał zajęcia w szkole. Jak powinniśmy traktować urlop pracownika, czy powinniśmy mu wypłacić ekwiwalent?”
Zgodnie z …
(…) art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela, w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, czyli nauczycieli jednostek feryjnych.
Przepis art. 66 ust. 2 Karty określa zatem przypadki, w których nauczycielowi przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Prawo do ekwiwalentu powstaje, jeżeli nauczyciel jednostki feryjnej nie skorzystał w czasie roku kalendarzowego z ośmiu tygodni urlopu, z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego. Nauczyciel, który przed wystąpieniem wymienionych przyczyn zdążył wykorzystać 8 tygodni urlopu, nie otrzyma ekwiwalentu pieniężnego.
W uchwale z dn. 10.05.2006 r., sygn. akt: III PZP 3/06, Sąd Najwyższy wskazał, że „nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, także wtedy, gdy w zatrudniającej go szkole są przewidziane ferie (art. 1551 § 1 pkt 1 K.p. w zw. z art. 64 ust. 2 ustawy KN)”. Biorąc to pod uwagę należy zatem zauważyć, że ekwiwalent za niewykorzystany w 2018 r. urlop przysługuje nauczycielowi opisanemu w pytaniu.
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.