Urlop dla poratowania zdrowia
„Od 12 lutego bieżącego roku planuję zatrudnić nauczyciela kontraktowego na zastępstwo nieobecnego nauczyciela, któremu udzieliłam urlopu zdrowotnego do dnia 21.12.2018 r. Czy mogę podpisać z nim umowę zawierając w niej informację >umowa zawarta na czas zastępstwa nieobecnego nauczyciela, nie dłużej niż do 21.12.2018 roku?< A jeżeli taki zapis jest możliwy to co zrobić z nadmiarowym urlopem, który temu nauczycielowi nie będzie przysługiwał? Zaznaczam, że zatrudniam go już po feriach, więc przysługujący mu urlop za ten rok szkolny to będzie 5 mięsiecy razy 5,6 = 28 dni. Natomiast przy podpisaniu umowy j.w. będzie to urlop za dwa miesiące wakacji tj. 8 tygodni (56dni). Wynika z tego, że 28 dni otrzymałby bezprawnie, czy tak? I czy jest to w ogóle możliwe? Czy też może powinnam podpisać z nim umowę do 22 czerwca (koniec roku szkolnego), wypłacić ekwiwalent za 28 dni przysługującego urlopu i zatrudnić go ponownie od 1 września wiedząc, że nauczyciela urlopowanego nie będzie do 21 grudnia?”
Nauczyciel zatrudniony w jednostce feryjnej na okres …
(…) krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla tego nauczyciela ma przede wszystkim znaczenie dla wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, urlop wypoczynkowy.
Aby ustalić wysokość ekwiwalentu nauczycielowi zatrudnionemu w szkole na czas określony przez 10 miesięcy, czyli przez czas trwania zajęć dydaktycznych, uznaje się zatem, że nauczycielowi przysługuje urlop w wymiarze 56 dni. Miesiąc pracy pedagoga zatrudnionego w szkole przez okres krótszy niż 10 miesięcy odpowiada więc 1/10 wymiaru urlopu przysługującego nauczycielowi zatrudnionemu w szkole przez co najmniej 10 miesięcy.
Prawidłowo zatem obliczono w pytaniu, że nauczycielowi przysługuje 28 dni urlopu. I ten czas urlopu nauczyciel wykorzysta w czasie ferii letnich – zatem ekwiwalent za urlop niewykorzystany nie będzie w tym wypadku przysługiwał.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego