Wypadek przy pracy i zasiłek rehabilitacyjny
„Zwolnienie pracownika z art.53 K.p. pracownicy zatrudnionej od 07.07.14 r . Od 24.07.17 r do 21.01.18 r przebywała na zwolnieniu lekarskim (wypadek w pracy), a od 22.01.18 r – 21.04.18 r przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. W marcu 2018 r złożyła dokumenty do ZUS o przedłużenie zasiłku. Na miesiąc lipiec 2018 r ma zaplanowaną operację kręgosłupa w związku z wypadkiem. Z jakim dniem należny rozwiązać umowę z pracownicą z przyczyn nienależnych od pracownika i kiedy należny wysłać do niej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę?”
Zgodnie z brzmieniem …
(…) art. 53 § 1 pkt 1 ppkt b Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Z treści pytania Czytelnika wynika natomiast, że pracownica jest zatrudniona od 07.07.2014 r., a jej niezdolność do pracy powstała na wskutek wypadku w pracy.
Jeżeli pracownica pobiera świadczenie rehabilitacyjne dopiero od 22.01.2018 r., to pierwsze trzy miesiące pobierania tego świadczenia upłyną w dniu 22.04.2018 r., a zatem po tej dacie możliwe będzie rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie w/w przepisu K.p.
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Jednakże przepisy Kodeksu nie określają, kiedy oświadczenie pracodawcy uważa się za skutecznie doręczone pracownikowi, dlatego na podstawie art. 300 K.p. stosuje się tutaj przepisy Kodeksu cywilnego, a mianowicie art. 61 K.c., zgodnie z którym oświadczenie o wypowiedzeniu czy rozwiązaniu umowy o pracę jest złożone pracownikowi wówczas, gdy doszło do niego w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z jego treścią.
Możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli nie oznacza jednak zawsze rzeczywistego zapoznania się przez pracownika z oświadczeniem pracodawcy (tj. wysłanie oświadczenia listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Skuteczne doręczenie następuje także wtedy, gdy pracownik nie zna treści oświadczenia woli, ale miał realną możliwość zapoznania się z nim, ponieważ dotarło ono do niego w taki sposób, że mógł się z nim zapoznać (podwójne awizowanie, ponieważ pracownik uchyla się od podjęcia listu poleconego, a wówczas umowa o pracę rozwiąże się w dniu, w którym upłynął termin drugiego awizowania).
Podsumowując, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dn. 16.03.1995 r., sygn. akt: I PRN 2/95 (OSNAPiUS 1995 r. nr 18 poz. 229), oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest skuteczne z chwilą, gdy doszło do danej osoby w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Dlatego też w takim oświadczeniu woli nie wskazuje się daty rozwiązania umowy o pracę, ale zamieszcza sformułowanie, iż rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z dniem doręczenia pisma.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 108 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 305.
- Ustawa z dn. 23.04.1964 r. Kodeks cywilny – tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.