Wymiar urlopu po ustaniu zatrudnienia
„Czy pracodawca ma obowiązek przeliczyć ponownie wymiar urlopu, gdy pracownik dostarczy dyplom ukończenia szkoły wyższej po ustaniu zatrudnienia? Pracownik zwolnił się w marcu i stwierdził, że miał za mało naliczonego urlopu. Ze świadectw pracy wynika, że przepracował 6 lat, a dyplomu nie dostarczył przez cały okres zatrudnienia.”
Tak. Na wstępie warto zaznaczyć, że w przypadku gdy pracownik dokumentuje nieznany wcześniej pracodawcy okres zatrudnienia lub inny okres zaliczalny do stażu urlopowego, należy sprawdzić czy jego uwzględnienie nie spowoduje zwiększenia dotychczasowego wymiaru urlopu wypoczynkowego. W związku z tym w sytuacji gdy pracownik dostarczy dokumenty potwierdzające dodatkowy staż urlopowy z opóźnieniem, pracodawca powinien je uwzględnić i ponownie ustalić wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
Jeśli jednak były pracownik udokumentuje nieznany wcześniej byłemu już pracodawcy okres zatrudnienia lub inny okres zaliczalny po ustaniu zatrudnienia, to co do zasady były pracodawca powinien zweryfikować wymiar urlopu i wypłacić świadczenie pieniężne w postaci ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Naturalnie trzeba mieć na względzie fakt, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia wymagalności.
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego