VAT od usług hotelowych – interpretacja przepisów, które wejdą w życie w lipcu 2013 r.

Interpelacja nr 12084 do ministra finansów w sprawie rozważenia i podjęcia działań mających na celu znowelizowanie ustawy o podatku VAT poprzez zmianę przepisu umożliwiającego odliczanie podatku VAT od usług hotelowych

 

W związku z wprowadzeniem w życie zmian w ustawie o podatku VAT, polegających na tzw. kasowej zasadzie odliczania podatku, wydaje się oczywiste, iż wprowadzona zmiana, planowana zresztą na dzień 1 lipca 2013 r., winna przynieść oczekiwane zmiany także w innych zagadnieniach w obszarze tego podatku. Jednym z tego rodzaju zagadnień jest zakaz odliczania podatku VAT od usług hotelowych. Tego rodzaju rozwianie pokutuje w polskim prawie od 1 grudnia 2008 r. Tego rodzaju zapis kłóci się w wielu sprawach ze zdrowym rozsądkiem. Co więcej, jak wynika z analizy przepisów prawnych obowiązujących na terenie Unii Europejskiej, interpretacje urzędów wynikające z ustawy są sprzeczne ze wspólnotowym prawodawstwem, bowiem prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu usług gastronomicznych i noclegowych wykorzystywanych przy prowadzeniu działalności gospodarczej (np. świadczeniu usług na rzecz zleceniodawcy) wynika wprost z przepisów prawa unijnego. Zostało ono potwierdzone w licznych wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Dlatego też ośmielam się zadać następujące pytania:

Czy wraz z pracami mającymi na celu znowelizowanie ustawy o podatku VAT zostaną także wcielone w życie przepisy eliminujące z obrotu prawnego i gospodarczego ten krytykowany przepis?
Czy nie było by celowe wprowadzenie akurat tej zmiany w ustawie już od dnia 1 stycznia 2013 r.
Z poważaniem

Poseł Henryk Kmiecik

Jelenia Góra, dnia 21 listopada 2012 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 12084 w sprawie rozważenia i podjęcia działań mających na celu znowelizowanie ustawy o podatku VAT poprzez zmianę przepisu umożliwiającego odliczanie podatku VAT od usług hotelowych

Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 3 grudnia 2012 r. nr SPS-023-12084/12, przy którym przekazana została interpelacja posła Henryka Kmiecika w sprawie rozważenia i podjęcia działań mających na celu znowelizowanie ustawy o podatku VAT poprzez zmianę przepisu umożliwiającego odliczenia podatku VAT od usług hotelowych, uprzejmie informuję.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m.in. do nabywanych przez podatnika usług noclegowych. Oznacza to, że podatnik nie ma zasadniczo prawa do odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu usług noclegowych.

Stosowane w tym zakresie w przepisach krajowych rozwiązanie nie narusza przepisów prawa unijnego. Upoważnienie do wprowadzenia ww. ograniczenia w odliczaniu podatku VAT daje przepis art. 176 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, który stanowi, że Rada na wniosek Komisji zobowiązana jest określić wydatki, które nie dają prawa do odliczenia VAT. W żadnym przypadku prawo do odliczenia VAT nie dotyczy wydatków, które nie są ściśle związane z działalnością gospodarczą, takich jak wydatki na artykuły luksusowe, rozrywkę lub wydatki reprezentacyjne. Do czasu wejścia w życie przepisów, o których mowa powyżej, państwa członkowskie mogą utrzymać wszystkie wyłączenia przewidziane w prawie krajowym w dniu 1 stycznia 1979 r. lub, w odniesieniu do państw członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty po tym terminie, przepisy obowiązujące w dniu ich przystąpienia. Regulacja zawarta w art. 176 dyrektywy 2006/112/WE przewiduje zatem możliwość utrzymania przez nowe państwa członkowskie (w tym również Polskę) wyłączeń z prawa do odliczenia, które obowiązywały w momencie ich przystąpienia do Unii Europejskiej.

Należy podkreślić, że wyłączenie z prawa do odliczenia w przypadku usług noclegowych było stosowane przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, na mocy art. 25 ust. 1 pkt 3b obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 11 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.). Zatem w oparciu o przepis art. 176 dyrektywy 2006/112/WE Polska może nadal stosować wyłączenie z prawa do odliczenia w przypadku usług noclegowych.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że z dniem 1 stycznia 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. poz. 1342). Ponadto w dniu 7 grudnia 2012 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która obecnie oczekuje na podpis prezydenta RP. Zmiany wprowadzone ww. ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. wejdą w życie w dwóch etapach – od 1 kwietnia 2013 r. oraz od 1 stycznia 2014 r. Ww. ustawy nowelizujące ustawę o podatku od towarów i usług nie likwidują wyłączenia w odliczaniu podatku naliczonego z tytułu nabytych przez podatnika usług noclegowych. Obecnie nie jest planowane również rozpoczęcie prac legislacyjnych, których celem będzie zmiana przepisu art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Maciej Grabowski