Dotacje dla uczniów niepełnosprawnych
„Jak powinno być dokumentowane rozliczenie dotacji dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (zespół apergera, upośledzenie ruchowe, upośledzenie intelektualne w stopniu lekkim). Czy należy prowadzić jakieś oddzielne rozliczenie dotacji wydatkowanej na zajęcia jakie dziecko ma wskazane w orzeczeniu oraz w (IPECIE Indywidualnym Programie Edukacyjno-Terapeutycznym)? Czy całość dotacji wynikającej z niepełnosprawności ma być przekazana na zajęcia dla ucznia, który posiada orzeczenie czy część tej kwoty może być przeznaczona na ogólne wydatki szkoły np. energię, prąd czy pensję nauczyciela wychowawcy prowadzącego zajęcia z dzieckiem w ramach zajęć całej klasy? Co w przypadku, gdy w orzeczeniu wskazane zostały przez poradnię specjalistyczne zajęcia dla dziecka np. terapia ręki, zajęcia integracji sensorycznej, trening umiejętności społecznych lub zajęcia na basenie, które nie są prowadzone w szkole, a mogą być realizowane w innych punktach tj. specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej czy miejska pływalnia? Czy dziecko może uczęszczać na takie zalecone zajęcia poza szkołą, a szkoła z dotacji otrzymywanej z urzędu gminy płaci za te zajęcia? W jaki sposób powinny być dokumentowane zajęcia specjalistyczne realizowane z dzieckiem posiadającym orzeczenie w szkole i poza nią?”
Należy zauważyć, że …
(…) zgodnie z art. 38 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, tryb rozliczania dotacji udzielanej przez jednostkę samorządu terytorialnego (j.s.t.), w tym udzielanej na ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, określony jest w uchwale podejmowanej przez organ stanowiący jednostki samorządu udzielającej dotację. Szczegółowe zasady rozliczania dotacji wynikają zatem wyłącznie z tej uchwały i w każdej jednostce samorządu mogą obowiązywać nieco inne zasady w tym zakresie, zatem niezbędne jest zapoznanie się właśnie z regulacjami uchwały obowiązującej w danej gminie/powiecie.
Podkreślić natomiast należy, że nie ma przeciwwskazań ku temu, aby szkoła korzystała z obiektów znajdujących się w innych budynkach.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – Dz.U. z 2017 r. poz. 2203.