CIT w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) w sytuacji ich odpłatnego nabycia
CIT w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) w sytuacji ich odpłatnego nabycia.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2013 r. (data wpływu 7 stycznia 2013 r.), uzupełnionym, w dniu 20 marca 2013 r. (data wpływu: 22 marca 2013 r.) na wezwanie organu z dnia 18 marca 2013 r. nr IPPB3/423-10/13-2/PK1 i IPPP3/443-11/13-2/IG o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) w sytuacji ich odpłatnego nabycia – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) w sytuacji ich odpłatnego nabycia. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi odnośnie opłaty od wniosku pismem z dnia 18 marca 2013r. nr IPPB3/423-10/13-2/PK1 i IPPP3/443-11/13-2/IG wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. W dniu 20 marca 2013 r. (data wpływu: 22 marca 2013 r.) Spółka uzupełniła wniosek.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej dla celów podatkowych (dalej: Wnioskodawca, Spółka kapitałowa). W przyszłości Spółka kapitałowa nabędzie aktywa w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) od spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Zarówno Wnioskodawca jak i SKA będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
W związku z zawartą umową sprzedaży Spółka kapitałowa będzie zobowiązana do zapłaty ceny aktywów, w wyniku czego po stronie S.K.A. powstanie wierzytelność wobec Spółki kapitałowej (dalej zwana Wierzytelność 1). Umowa sprzedaży aktywów zostanie udokumentowana przez SKA fakturą VAT. Jednocześnie SKA przystąpi jako wspólnik do Spółki kapitałowej. W związku z przystąpieniem do Spółki kapitałowej SKA będzie zobowiązana do pokrycia obejmowanych udziałów wkładem pieniężnym, w wyniku czego po stronie Spółki kapitałowej powstanie wierzytelność wobec S.K.A. (dalej zwana Wierzytelność II).
Rozliczenie umowy sprzedaży aktywów nastąpi w drodze umownego potrącenia Wierzytelności I oraz Wierzytelności II.
Nabyte przez Wnioskodawcę aktywa będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, polegającej na odpłatnym udzielaniu licencji na korzystanie ze znaku towarowego (znaków towarowych) wchodzących w skład aktywów.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
- Czy w przypadku odpłatnego nabycia aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) wartość początkową należy ustalić w wysokości ceny ich nabycia na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT…
- Czy w przypadku nabycia przez Spółkę kapitałową aktywów od SKA, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących sprzedaż na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy VAT…
Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Odnośnie podatku od towarów i usług (pytanie drugie) sprawa zostanie rozpatrzona odrębną interpretacją.
Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku odpłatnego nabycia aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) wartość początkową należy ustalić w wysokości ceny ich nabycia na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT.
Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.
W przypadku Wnioskodawcy aktywa w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) zostaną odpłatnie nabyte na podstawie umowy sprzedaży. Potrącenie Wierzytelności I i II nie ma wpływu na kwalifikację czynności. Dotyczy wyłącznie sposobu uregulowania należności.
Na tej podstawie stwierdzić należy, że wartość początkową aktywów w postaci znaku towarowego (znaków towarowych) należy ustalić w wysokości wartości ceny nabycia.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dn. 27.04.2013 r.; sygn. akt IPPB3/423-10/13-4/PK1