K.p.a. – wymeldowanie
„Należy wezwać świadków i przesłuchać ich na temat strony kiedy zamieszkiwała itp. Czy urząd, który nie jest organem prowadzącym postępowanie tylko ma przesłuchać świadków na temat strony którą chcą wymeldować musi zawiadomić stronę o przesłuchaniu tych świadków?”
Tak. Zgodnie z treścią art. 7b Kodeksu postępowania administracyjnego – „w toku postępowania organy administracji publicznej współdziałają ze sobą w zakresie niezbędnym do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i prawnego sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli oraz sprawność postępowania, przy pomocy środków adekwatnych do charakteru, okoliczności i stopnia złożoności sprawy.” Natomiast według treści art. 51 § 1-2 ww. aktu prawnego – „do osobistego stawienia się wezwany jest obowiązany tylko w obrębie gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa. Obowiązek osobistego stawiennictwa dotyczy również wezwanego, zamieszkałego lub przebywającego w sąsiedniej gminie albo mieście.
Z kolei według art. 52 K.p.a. – „w toku postępowania organ administracji publicznej zwraca się do właściwego terenowego organu administracji rządowej lub organu samorządu terytorialnego o wezwanie osoby zamieszkałej lub przebywającej w danej gminie lub mieście do złożenia wyjaśnień lub zeznań albo do dokonania innych czynności, związanych z toczącym się postępowaniem. Organ prowadzący postępowanie oznaczy zarazem okoliczności będące przedmiotem wyjaśnień lub zeznań albo czynności, jakie mają być dokonane.”
Z ww. przepisu wynika jednoznacznie, że to organ administracji rządowej lub organ samorządu terytorialnego, do którego zwrócono się o pomoc prawną zawiadamia określoną osobę celem dokonania określonych czynności zleconych przez organ, który prowadzi postępowanie.
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – Dz.U. z 2018 r. poz. 149.