Jak interpretować przepisy dotyczące przedłużenia stażu nauczyciela?
Proszę o interpretację art. 9d ust. 5 KN w części mówiącej o konieczności ponownego odbycia stażu w związku z nieobecnością nauczyciela w pracy trwającą dłużej niż 1 rok. Czy nieobecność w pracy nauczyciela z powodów, o których mówi art. 9d ust. 5, trwająca dłużej niż 1 rok, jest nieobecnością w trakcie odbywania stażu czy nieobecnością w ogóle? Jeżeli na przykład nauczycielka ma do zakończenia stażu 8 miesięcy i nagle przechodzi na długotrwałe zwolnienie lekarskie, a następnie urlop macierzyński i jej nieobecność trwa dłużej niż 1 rok, to czy musi ona ponownie odbywać staż w związku z ubieganiem się o stopień nauczyciela dyplomowanego?
Tak, w sytuacji opisanej w pytaniu konieczne będzie powtórzenie stażu. Wynika to jednak z treści art. 9d ust. 5 zdanie pierwsze w związku ze zdaniem drugim KN. Otóż ze zdania pierwszego tego przepisu wynika, że w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.
Długotrwałe zwolnienie, o którym mowa w pytaniu, jest niewątpliwie w świetle przytoczonej regulacji powodem do przedłużenia stażu o czas nieobecności, jeżeli trwa nieprzerwanie. Zatem w efekcie do końca stażu nie mamy już 8 miesięcy, tylko do tego czasu należy doliczyć okres przedłużenia spowodowany nieobecnością. W efekcie łączna ponad roczna nieobecność wypada jeszcze w trakcie trwania przedłużonego stażu, co powoduje w konsekwencji, że należy go powtórzyć, stosownie do treści przepisu przytoczonego w pytaniu.
Michał Łyszczarz
specjalista z zakresu prawa oświatowego