MG: będzie zmiana przepisów dotyczących badań lekarskich i okresowych pracowników
Z raportu Głównego Inspektoratu Pracy (GIP) dotyczącego przestrzegania przepisów nakazujących wykonywanie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych wynika, że w roku 2012 blisko 45% badanych firm wykazało nieprawidłowości i naruszyło przepisy o wstępnych badaniach lekarskich.
Nieprawidłowości te dotyczyły głównie przekroczenia terminów wykonania zarówno badań lekarskich, jak i badań okresowych. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na duże koszty, jakie ponosi z tytułu tych badań przedsiębiorca, ale również na sprzeczność wynikającą z obowiązku wykonania badania dopiero po zatrudnieniu pracownika, a jednocześnie bez badania nie można go dopuścić do pracy. Stowarzyszenia przedsiębiorców proponują wprowadzenie listy stanowisk objętych obowiązkiem przeprowadzenia badań bądź zachowanie aktualności badań przeprowadzonych przez poprzedniego pracodawcę w przypadku zatrudnienia w nowej firmie na podobnym stanowisku.
W związku z powyższym w interpelacji nr 22200 do Ministra Gospodarki zostały skierowane pytania:
1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Gospodarki wobec opisanych wyżej propozycji przedstawionych przez środowiska przedsiębiorców?
2. Czy ministerstwo planuje w najbliższym czasie zmianę przepisów dotyczących badań lekarskich i okresowych pracowników?
W odpowiedzi na powyższe sekretarz stanu w MG Jerzy Witold Pietrewicz potwierdził, że zmiany w zakresie wykonywania badań wstępnych i okresowych pracowników są na etapie prac międzyresortowych.
Jak poinformował przedstawiciel resortu gospodarki w dniu 23 kwietnia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt założeń ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, który zawiera m.in. propozycję umożliwienia zatrudnienia pracownika przyjmowanego do pracy przez nowego pracodawcę na podstawie ważnego i aktualnego (zleconego przez poprzedniego pracodawcę) orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku lub na stanowisku o takich samych warunkach pracy. Zgodnie z założeniami takie osoby nie będą musiały podlegać badaniom wstępnym, co uprości procedury związane z ich zatrudnieniem. Wyjątek od tej zasady będą stanowić pracownicy zatrudniani do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Aktualnie bowiem przy zmianie zatrudnienia pracownik jest zobowiązany do wykonania badań lekarskich przed podjęciem pracy u nowego pracodawcy. Dotyczy to również sytuacji, kiedy pracownik będzie miał takie same obowiązki jak na stanowisku u poprzedniego pracodawcy. Modyfikacja przepisów prawa w tym zakresie jest zasadna, szczególnie w sytuacji częstych zmian pracodawcy. Dlatego należy zminimalizować koszty administracyjne, które się z tym wiążą. Projekt ustawy, opracowany na podstawie ww. założeń, znajduje się aktualnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
G. Rompel; źródło: sejm.gov.pl