Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej sprzedaży własnych produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 sierpnia 2019 r. (data wpływu 12 listopada 2019 r.) uzupełnionym pismem z 22 stycznia 2020 r. (data wpływu 27 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej sprzedaży produktów rolnych – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2019 r. wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej sprzedaży produktów rolnych. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 22 stycznia 2020 r. (data wpływu 27 stycznia 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 10 stycznia 2020 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.842.2019.3.MN.
W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z 22 stycznia 2020 r., przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest ubezpieczony w KRUS jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą polegającą na handlu kwiatami, ozdobami i drobnymi artykułami dekoracyjnymi. Na posiadanych gruntach rolnych prowadzi uprawę sadzonek warzyw i kwiatów zarówno na wolnym powietrzu, jak i pod nieogrzewanymi tunelami. Wszystkie produkowane przez Wnioskodawcę rośliny są przeznaczane do sprzedaży po upływie co najmniej 1 miesiąca wzrostu (średni okres wzrostu wynosi 1,5-3 miesiące).
W świetle ustawy o podatku od towarów i usług:
- Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym,
- Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
- Wnioskodawca rejestruje sprzedaż z wykorzystaniem kasy fiskalnej.
W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1 czerwca 2018 r.
Wnioskodawca prowadził działalność przed 1 stycznia 2019 r.
Na pytanie Organu: „Czy u Wnioskodawcy powstał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy użyciu kasy rejestrującej, jeżeli tak to kiedy i z jakiego powodu?”
Wnioskodawca odpowiedział:
„Tak – powstał obowiązek, o którym mowa w pytaniu.
Obowiązek powstał od dnia 01.10.2018.
Obowiązek powstał w związku z przekroczeniem limitu, o którym mowa w § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2017 poz. 2454)”.
Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa VAT).
Sprzedaż „produktów rolnych” będąca przedmiotem wniosku korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Na pytanie Organu: „Czy będąca przedmiotem wniosku sprzedaż będzie prowadzona na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych?”
Wnioskodawca odpowiedział:
„Tak-sprzedaż będzie prowadzona na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych”.
Na pytanie Organu: „Czy mające być przedmiotem sprzedaży „produkty rolne” to produkty rolne w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy o VAT? tj. są to towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT?”
Wnioskodawca odpowiedział:
„Tak – są to towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego wymienione w Załączniku nr 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.03.2020”.
Produkty rolne, których sprzedaż jest przedmiotem wniosku będą pochodziły z własnej produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o VAT.
Podatnik nie prowadził i nie zamierza prowadzić sprzedaży towarów i usług, o których mowa w § 4 ust 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2017 poz. 2454).
Sprzedaż prowadzona jest w sklepie stacjonarnym. Przedsiębiorca nie wyklucza w dalszej przyszłości sprzedaży wysyłkowej.
Na pytanie Organu (oznaczone nr 10): „Jeżeli dostawa towarów będących przedmiotem wniosku „produktów rolnych” następuje w systemie wysyłkowym tj. za pośrednictwem poczty lub przesyłkami kurierskimi to proszę o wskazanie:
- czy zapłatę za wykonaną czynność, Wnioskodawca otrzyma w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem)?
- czy z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy w tym jego adres)?”
Wnioskodawca odpowiedział:
„Podatnik zakłada, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej może nie zostać spełniony warunek, o którym mowa w pytaniu A.1.10 b w związku z hipotetyczną możliwością realizacji krajowych dostaw trójstronnych.”.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy w przypadku sprzedaży produktów rolnych na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych sprzedaż należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej?
Stanowisko Wnioskodawcy,
Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż wyhodowanych samodzielnie sadzonek i roślin podlega ewidencjonowaniu z użyciem kasy fiskalnej, o ile udział dostawy tych towarów w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w poprzednim roku podatkowym nie był wyższy niż 80%.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106) dalej zwanej ustawą o VAT lub ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Poprzez sprzedaż rozumie się, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Wskazany wyżej przepis art. 111 ust. 1 ustawy, określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Jeżeli nabywcą danej usługi jest podmiot inny niż wymieniony w art. 111 ust. 1, to taka sprzedaż nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania jej przy użyciu kasy rejestrującej.
Na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 8 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa (…).
Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 stycznia 2019 r. reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2519), zwane dalej „rozporządzeniem”.
Regulacje w nim zawarte przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na wysokość obrotu – do określonej tym przepisem wysokości obrotów (zwolnienie podmiotowe) oraz zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia zawierającym wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania (zwolnienie przedmiotowe).
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących zostało określone w § 2 i § 3 ww. rozporządzenia.
Stosownie do § 2 ust. 1 rozporządzenia – zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r. czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
W odniesieniu do niektórych czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r.:
- podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł;
- podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, wymienione w części I załącznika do rozporządzenia, w przypadku gdy udział obrotu z tytułu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia, w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zwany dalej „udziałem procentowym obrotu”, był w poprzednim roku podatkowym wyższy niż 80%.
Powyższe zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej jest zwolnieniem podmiotowym, tj. dotyczy podmiotu.
Natomiast zwolnienie o którym mowa w § 2 ww. rozporządzenia jest zwolnieniem przedmiotowym z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej, tj. dotyczy przedmiotu działalności.
Pod poz. 46 załącznika do cyt. wyżej rozporządzenia wymieniono dokonywane przez rolników ryczałtowych dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Przepis art. 15 ust. 2 ustawy o VAT określa, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przez działalność rolniczą – zgodnie z zapisem art. 2 pkt 15 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 października 2019 r., rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarnianą i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodkowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.
Natomiast przez działalność rolniczą – zgodnie z zapisem art. 2 pkt 15 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 listopada 2019 r., rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (CN 4403 41 00 i 4403 49) oraz bambusa (CN 1401 10 00), a także świadczenie usług rolniczych
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych – art. 2 pkt 19 ustawy.
Jak stanowi art. 2 pkt 20 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 listopada 2019 r., przez produkty rolne rozumie się przez to towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz towary, o których mowa w art. 20 ust. 1c i 1d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.)
Natomiast w myśl przepisu art. 2 pkt 20 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 października 2019 r., przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.
Przez pojęcie usługi rolnicze zgodnie z art. 2 pkt 21 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 listopada 2019 r., rozumie się:
- usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU ex 01.6), z wyłączeniem usług podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich (PKWiU ex 01.62.10.0),
- usługi związane z leśnictwem (PKWiU ex 02.40.10), z wyłączeniem patrolowania lasów wykonywanego na zlecenie przez jednostki inne niż leśne (PKWiU ex 02.40.10.3),
- usługi wspomagające rybactwo (PKWiU ex 03.00.7), z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim (PKWiU 03.00.71.0),
- wynajem i dzierżawę maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi (PKWiU 77.31.10.0);
Z kolei przez pojęcie usługi rolnicze – w myśl art. 2 pkt 21 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 października 2019 r. – rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.
Z przywołanych przepisów wynika, że zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter mieszany, tj. przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w wyraźnie wskazanym zakresie. Świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Ponadto innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nie uprawnia go do zwolnienia przedmiotowego, np. działalność handlowa, dostawa produktów rolnych innych niż z własnej produkcji również podlegać będzie, co do zasady, opodatkowaniu, z możliwością skorzystania w tym zakresie ze zwolnienia podmiotowego.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca rejestruje sprzedaż z wykorzystaniem kasy fiskalnej. Sprzedaż „produktów rolnych” będąca przedmiotem wniosku korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Sprzedaż będzie prowadzona na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Są to towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego. Produkty rolne, których sprzedaż jest przedmiotem wniosku będą pochodziły z własnej produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o VAT. Podatnik nie prowadził i nie zamierza prowadzić sprzedaży towarów i usług, o których mowa w § 4 ust 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Wątpliwości w sprawie, dotyczą kwestii czy Wnioskodawca prowadząc sprzedaż produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych winien dokonać jej ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.
Konfrontując opis stanu faktycznego z przepisami prawa należy wskazać, że skoro Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT prowadzącym sprzedaż własnych produktów rolnych to Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie przepisu § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 46 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawodawca bowiem bez względu na limit osiągniętych obrotów zwalnia z ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej dokonywaną przez Wnioskodawcę jako rolnika ryczałtowego dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolnej lub świadczenie usług rolniczych, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.
Tym samym w analizowanej sprawie dla zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej Wnioskodawcy – bez znaczenia pozostaje fakt, czy udział dostawy tych towarów w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w poprzednim roku podatkowym nie był wyższy niż 80%.
Reasumując, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej sprzedaży towarów pochodzących z własnej produkcji rolnej, bowiem w chwili obecnej posiada status rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe z uwagi na fakt, że oparte jest na innej podstawie prawnej. Podstawą zwolnienia Wnioskodawcy z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży będącej przedmiotem pytania Wnioskodawcy na kasie rejestrującej jest przepis § 2 ust. 1 w związku z poz. 46 załącznika do rozporządzenia, a nie przepis § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia jak wskazano we wniosku.
W zakresie podatku dochodowym od osób fizycznych wniosek został rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.
Informuje się, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz stanowisku własnym, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z dn. 31.01.2020; sygn. 0111-KDIB3-2.4012.842.2019.4.MN