VAT: prawo do zwolnienia podmiotowego w ciągu roku podatkowego
Czy podatnik może skorzystać ze zwolnienia w trakcie roku podatkowego spełniając wymagane warunki art. 113 ust. 11 ustawy o VAT?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2013 r. (data wpływu 28 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług w ciągu roku kalendarzowego – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 sierpnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług w ciągu roku kalendarzowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 marca 2010 r. kiedy to zrezygnował ze zwolnienia. W 2010, 2011 oraz w 2012 r. nie przekroczył kwoty obrotu, która obliguje do rejestracji VAT. Więc wobec tego faktu po analizie obrotów w 2013 r. podjął decyzję, iż skorzysta ze zwolnienia zgodnie z art. 113 ust. 11, gdyż spełnia warunki jakie są wymagane. W urzędzie skarbowym właściwym dla Wnioskodawcy, Wnioskodawca dowiedział się, że nie może skorzystać ze zwolnienia w trakcie roku, gdyż jest to niemożliwe zgodnie z interpretacją ww. przepisu ustawy, z czym Wnioskodawca się nie zgadza.
W ust. 11 art. 113 stwierdza się, że ze zwolnienia można skorzystać nie wcześniej niż po upływie roku licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Zgodnie z tym przepisem Wnioskodawca mógł skorzystać ze zwolnienia z dniem 1 stycznia 2012 r. lub późniejszym tj. np. 1 maja 2012 czy 1 września 2013 r., gdyż nigdzie przepis nie powołuje się na skorzystanie ze zwolnienia po każdym pełnym roku od końca roku którego z tego zwolnienia zrezygnował bądź utracił. Ponadto podatek VAT rozlicza się miesięcznie bądź kwartalnie oraz po powtórnym zwolnieniu jest możliwy do określenia obrót.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy podatnik może skorzystać ze zwolnienia w trakcie roku podatkowego spełniając wymagane warunki art. 113 ust. 11?
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 113 ust. 11 Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z VAT w dowolnym okresie po upływie roku od końca roku, w którym zrezygnował ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Stosownie do art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.
Stosownie zaś do art. 113 ust. 13 ustawy, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników:
dokonujących dostaw:
wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
nowych środków transportu,
terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;
świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;
nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 113 ust. 14 pkt 2 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia listę towarów i usług, o których mowa w ust. 13 pkt 1 lit. a i pkt 2, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
W wykonaniu ww. delegacji, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360, ze zm.).
Stosownie do § 27 ww. rozporządzenia, Minister Finansów określił listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku, określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, stanowiącą załącznik do ww. rozporządzenia.
W świetle powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, iż co do zasady, podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy spełnione zostaną następujące warunki:
od końca roku, w którym nastąpiła utrata prawa do zwolnienia od podatku lub rezygnacji z tego zwolnienia, musi upłynąć co najmniej rok,
podatnik w poprzednim roku podatkowym nie może przekroczyć określonej wartości sprzedaży, wskazanej w art. 113 ust. 1 ustawy,
podatnik nie może wykonywać czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy oraz w załączniku do rozporządzenia.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 marca 2010 r. kiedy to zrezygnował ze zwolnienia. W 2010, 2011 oraz w 2012 r. nie przekroczył kwoty obrotu, która obliguje do rejestracji VAT. Więc wobec tego faktu po analizie obrotów w 2013 r. podjął decyzję, iż skorzysta ze zwolnienia zgodnie z art. 113 ust. 11, gdyż spełnia warunki jakie są wymagane. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości skorzystania z powrotu do zwolnienia podmiotowego w ciągu roku.
Jak wynika z ww. przepisów, podatnik może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie i według zasad określonych przepisami art. 113 ust. 1-12 ustawy, pod warunkiem, że nie wykonuje czynności o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy oraz w załączniku do rozporządzenia.
Jednakże podkreślić należy, iż zwolnienie podmiotowe jest określane na cały rok. Oznacza to, że powrót do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwy jest wyłącznie od początku danego roku podatkowego, tj. od dnia 1 stycznia, tym samym nie jest możliwy wybór zwolnienia od dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT w dowolnym okresie po upływie roku od końca roku, w którym zrezygnował z tego zwolnienia.
Skorzystanie ze zwolnienia na podstawie tego przepisu będzie możliwe od 1 stycznia 2014 r., pod warunkiem spełnienia przez Wnioskodawcę wszystkich warunków wynikających z obowiązujących w tym zakresie przepisów tj. jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej za 2013 r. nie przekroczy limitu obrotów uprawniających do zwolnienia oraz Wnioskodawca nie będzie wykonywał czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy oraz w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 listopada 2013 r., sygn. IBPP2/443-781/13/IK