Ministrowie Polski i Islandii podpisali Deklarację o współpracy w dziedzinie oświaty

Deklaracja zakłada wsparcie uczniów w dostępie do oświaty w ich języku ojczystym, bliską współpracę polskich i islandzkich szkół, placówek oświatowych, nauczycieli, kadry pedagogicznej i instytucji edukacyjnych oraz wymianę dobrych praktyk.

Ważnym punktem realizacji deklaracji jest powołanie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Reykjaviku, która (jako pierwsza tego typu w Islandii) rozpocznie edukację 01.09.2020 roku. Jak tłumaczył w trakcie spotkania z władzami islandzkimi minister Dariusz Piontkowski, tego typu placówki oświatowe poza granicami Polski pozwalają na podtrzymywanie tożsamości narodowej i szerzenie wiedzy o Polsce.

Polski minister wyraził nadzieję, że wymiana informacji na temat krajowych systemów oświaty, doświadczeń i przykładów dobrych praktyk dotyczących ich funkcjonowania oraz perspektyw ich rozwoju pozwoli się wzajemnie poznać i zaplanować wspólne przedsięwzięcia edukacyjne.

Co ciekawe, według szacunków Polacy to największa mniejszość narodowa w Islandii, bo na ok. 340 tys. obywateli Islandii przypada ponad 30 tysięcy Polaków.

Na ten moment polskie dzieci mieszkające w Islandii mają dwie możliwości kształcenia w zakresie nauki języka polskiego – nauka w szkołach społecznych w soboty (to rodzice opłacają nauczyciele a lokalne władze udostępniają pomieszczenia, istnieją 3 tego typu szkoły) oraz prowadzenie nauki w szkołach islandzkich, w których dzieci uczęszczają na zajęcia języka polskiego w ramach programu szkoły (w 16 gminach).

Agata Pąchalska

Źródło: men.gov.pl