Dotacje oświatowe dla niepublicznego przedszkola
„Niepubliczne przedszkole otrzymuje dotacje z gminy 75%. Do przedszkola uczęszczają dzieci od 2,5 roku życia. W gminie utworzono żłobek. Z uwagi na wolne miejsca w gminnym żłobku gmina nie chce dotować dzieci od 2,5 do 3 lat tłumacząc tym, że dziecko powinno być przez rodzica zapisane do żłobka. Natomiast rodzice wolą zapisać dzieci do przedszkola niż do żłobka. Czy gmina ma prawo odmówić dotacji do niepublicznego przedszkola dla dzieci do 3 lat, jeżeli są wolne miejsca w gminnym żłobku?”
Przyjęcie do przedszkola niepublicznego dziecka w wieku 2,5 roku …
(…) jest zgodne z prawem, ponieważ jest to minimalna granica dopuszczalnego wieku wychowanka, tak stanowi art. 31 Prawa oświatowego. Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, niepubliczne przedszkole otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 75% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy.
Dotacja przysługuje zatem na każdego ucznia zapisanego zgodnie z prawem do przedszkola. Gmina nie ma zatem prawa odmówić wypłaty dotacji na ucznia, który do przedszkola uczęszcza.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – Dz.U. z 2020 r. poz. 17 ze zm.
- Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.