Zamknięcie szkół, a prywatne placówki
„Czy w obecnym przypadku decyzji rządu i zamykania placówek edukacyjnych, prezes placówki prywatnej może wymusić na pracownikach przychodzenie do pracy w przedszkolu?”
Zawieszenie działalności przedszkoli nastąpiło na podstawie rozporządzenia MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z § 1 tego aktu rozporządzenie to określa:
- jednostki systemu oświaty, których funkcjonowanie zostaje czasowo ograniczone w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;
- okres, na jaki zostaje ograniczone funkcjonowanie jednostek systemu oświaty;
- zakres czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia – w okresie od dnia 12.03.2020 r. do dnia 25.03.2020 r. na obszarze kraju ograniczono funkcjonowanie następujących publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty:
- przedszkoli;
- innych form wychowania przedszkolnego;
- szkół wszystkich typów;
- placówek oświatowo-wychowawczych;
- placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego;
- placówek artystycznych;
- placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania;
- kolegiów pracowników służb społecznych.
Ograniczenie funkcjonowania nie zostało natomiast …
(…) wprowadzone dla:
- przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
- przedszkoli i szkół specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych;
- szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii;
- szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na treść § 3 rozporządzenia, zgodnie z którym czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty polega na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, z tym że:
- w dniach 03.2020 r. i 13.03.2020 r. przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych, są obowiązane prowadzić działalność opiekuńczą;
- w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – zawieszenie dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu organizowanej przez szkołę; do praktycznej nauki zawodu młodocianych organizowanej przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, stosuje się przepisy prawa pracy;
- w przypadku turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników w ramach przygotowania zawodowego młodocianych, organizowanych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe i centrach kształcenia zawodowego – zawieszenie tych turnusów następuje na okres od dnia 03.2020 r. do dnia 25.03.2020 r.
Treść tych przepisów oznacza, że okres zawieszenia zajęć oznacza, że w tym czasie ulega zawieszeniu funkcja dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza przedszkola. Co istotne, nie ulega zawieszeniu działalność przedszkola jako zakładu pracy. Co za tym idzie pracodawca może wymagać obecności pracowników w przedszkolu zarówno administracyjnych (pracownicy samorządowi) jak i nauczyciele są w gotowości i do dyspozycji dyrektora danej placówki.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 11.03.2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz.U. z 2020 r. poz. 410.