Opodatkowanie kwoty otrzymanej z tytułu rozwiązania umowy ubezpieczenia
Wnioskodawczyni zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na życie umowę ubezpieczenia, którą rozwiązała w maju 2013 r. Towarzystwo Ubezpieczeniowe dokonało rozliczenia i odprowadziło do urzędu skarbowego należny podatek od zysku kapitałowego. Czy Wnioskodawczyni musi jeszcze zapłacić jakiś podatek od kwoty otrzymanej z tytułu rozwiązania ww. umowy ubezpieczenia?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2014 r. (data wpływu w dniu 24 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 kwietnia 2014 r. (data wpływu 10 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty środków pieniężnych z tytułu umowy ubezpieczenia – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty środków pieniężnych z tytułu umowy ubezpieczenia.
Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 31 marca 2014 r., Nr IPTPB2/415-60/14-2/AKr, wezwano Wnioskodawczynię, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie wysłane zostało w dniu 31 marca 2014 r. (skutecznie doręczone w dniu 3 kwietnia 2014 r.). W dniu 10 kwietnia 2014 r. (data nadania 9 kwietnia 2014 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 6 lipca 1999 r. Wnioskodawczyni zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeń na życie umowę ubezpieczenia którą rozwiązała w dniu 18 maja 2013 r.
Towarzystwo Ubezpieczeń dokonało rozliczenia i odprowadziło do Urzędu Skarbowego należny podatek od zysku kapitałowego z umowy ubezpieczenia. Pismo z dnia 10 czerwca 2013 r. stanowi załącznik nr 1. Przedstawiciel Towarzystwa poinformował Wnioskodawczynię również, że są to wszystkie należności podatkowe, które obowiązują obie strony umowy w zaistniałej sytuacji.
W celu wyjaśnienia, czy od świadczenia otrzymanego z tytułu umowy ubezpieczenia wymagany jest jakikolwiek podatek, Wnioskodawczyni zwróciła się pismem do Urzędu Skarbowego. W Urzędzie skierowano Wnioskodawczynię do tutejszego Organu. Pismo Urzędu Skarbowego w z dnia 27 sierpnia 2013 r. stanowi załącznik nr 2.
W uzupełnieniu wniosku z dnia 8 kwietnia 2014 r. Wnioskodawczyni stwierdziła, że otrzymaną kwotę przeznaczyła na bieżące potrzeby konsumpcyjne.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku):
„Czy muszę jeszcze zapłacić jakiś podatek od kwoty otrzymanej z tytułu rozwiązania umowy ubezpieczenia skoro w świetle art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest on zwolniony od podatku…”.
Zdaniem Wnioskodawcy, stanowisko Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest prawidłowe. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej – „ustawa”) zwolnione od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej – w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest to różnica między wpłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Wnioskodawczyni stwierdza, że zgodnie z pismem Towarzystwa Ubezpieczeniowego z tego obowiązku Towarzystwo Ubezpieczeniowe się wywiązało. Według Niej, poza podatkiem od zysków kapitałowych, z tytułu rozwiązania Jej umowy ubezpieczenia nie jest wymagana inna opłata podatkowa.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni stwierdziła, że z tytułu rozwiązania Jej umowy ubezpieczenia z Towarzystwem Ubezpieczeniowym nie jest wymagana inna opłata podatkowa (poza tą, którą odprowadziło Towarzystwo Ubezpieczeniowe jako podatek od zysków kapitałowych), tym bardziej, że otrzymane pieniądze przeznaczyła na pokrycie bieżących wydatków.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.
Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, że jednym ze źródeł przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Za przychody z kapitałów pieniężnych, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.
Stosownie do postanowień art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych – oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:
odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.
Zgodnie z brzmieniem art. 24 ust. 15 ww. ustawy dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.
Z powyższego wynika, że w przypadku otrzymania świadczenia w postaci zysku z polisy ubezpieczeniowej, opodatkowaniu podlega dochód, rozumiany zgodnie z wyżej przytoczonym art. 24 ust. 15 ww. ustawy jako różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
Wskazanego wyżej dochodu nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich (art. 30a ust. 5 ww. ustawy).
Uzyskanych w ten sposób dochodów nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27, tj. opodatkowanymi na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 30a ust. 7 ww. ustawy).
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w dniu 6 lipca 1999 r. Wnioskodawczyni zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na życie umowę ubezpieczenia, którą rozwiązała w dniu 18 maja 2013 r.
Towarzystwo Ubezpieczeniowe dokonało rozliczenia i odprowadziło do Urzędu Skarbowego należny podatek od zysku kapitałowego z umowy ubezpieczenia. Poinformowało Wnioskodawczynię również, że są to wszystkie należności podatkowe, które obowiązują obie strony umowy w zaistniałej sytuacji.
Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz stan faktyczny opisany we wniosku stwierdzić należy, że suma dokonanych w okresie ubezpieczenia wpłat do towarzystwa ubezpieczeniowego wypłacona następnie przez towarzystwo w związku z zakończeniem okresu ubezpieczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast dochód z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej rozumiany jako różnica między sumą wypłaconego świadczenia a sumą składek wpłaconych do towarzystwa ubezpieczeniowego należy opodatkować zgodnie z art. 30a ust. 1 powołanej ustawy.
Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnik jest obowiązany pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.
Na podstawie art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio (art. 42 ust. 1a ww. ustawy).
Zgodnie z brzmieniem art. 45 ust. 3 ustawy zeznaniami o których mowa w art. 45 ust. 1 i ust. 1a pkt 2, nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 29 – 30a, z zastrzeżeniem ust. 3c.
Reasumując należy stwierdzić, że 19% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlega dochód z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej rozumiany jako różnica między sumą wypłacanego świadczenia a sumą składek wpłaconych do towarzystwa ubezpieczeniowego. Do odprowadzenia stosownego podatku zobligowany jest płatnik do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika. Natomiast Wnioskodawczyni nie jest zobligowana do wykazywania ewentualnego dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w zeznaniu podatkowym składanym zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy.
Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 kwietnia 2014 r., sygn. IPTPB2/415-60/14-4/Akr