Zwolnienie z prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej

ekonomia_informacje-28.jpg
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2020 r. (data wpływu 2 marca 2020 r.) uzupełnionym pismem z 12 maja 2020 r. (data wpływu 13 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wniosek został uzupełniony pismem z 12 maja 2020 r. (data wpływu 13 maja 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 6 maja 2020 r. znak 0111-KDIB3-2.4012.1.2020.174.MN.

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z 12 maja 2020 r., przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca – prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, tworzy grę internetową (sieciową), w której aby zagrać należy pobrać nieodpłatnie klienta gry (grę) działająca tylko na PC pod systemy operacyjny – Windows, gra jest całkowicie bezpłatna. Gracz/użytkownik (osoba fizyczna) po ściągnięciu klienta gry musi wejść na specjalną stronę aby stworzyć konto później postać i może korzystać z niej bezpłatnie oraz bez ograniczeń czasowych. W planach jest wdrożenie systemu mikropłatności (przelewy bankowe, BLIK, karty płatnicze, PayPal, Paysafecard itp. za pośrednictwem serwisów świadczących takie usługi jak PayU czy też cashbill.pl – systemy płatności internetowych). Gracz po wejściu na stronę (gdzie wcześniej tworzył konto/postać) ma możliwość zakupu specjalnych punktów (premium – punkty są przypisywane do konta gracza), za które może kupić/wymienić je na tej samej stronie na wirtualne przedmioty w ww. grze, które ulepszają dane przedmioty (miecze, tarcze, zbroje, rękawice itp.), czy też zwiększają możliwości gracza (np. możliwość używania niektórych dodatkowych opcji w grze). Przedmioty są tworzone i wysyłane automatycznie (przez system) do gracza w momencie potwierdzenia zakupu na ww. stronie. Gracz po ich otrzymywaniu może tymi przedmiotami handlować/wymieniać się z innymi graczami – tylko i wyłączenie w obrębie ww. gry co jest wpisane w regulaminie.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, polegająca na tworzeniu gry internetowej (sieciowej), w której aby zagrać należy pobrać nieodpłatnie klienta gry (grę) działająca tylko na PC pod systemy operacyjny – Windows, gra jest całkowicie bezpłatna. Gracz/użytkownik (osoba fizyczna) po ściągnięciu klienta gry musi wejść na specjalną stronę aby stworzyć konto później postać i może korzystać z niej bezpłatnie oraz bez ograniczeń czasowych.

W planach jest wdrożenie systemu mikropłatności (przelewy bankowe, BLIK, karty płatnicze, Paysafecard itp. za pośrednictwem serwisów świadczących takie usługi jak PayU czy też hotpay.pl – systemy płatności internetowych). Gracz po wejściu na stronę (gdzie wcześniej tworzył konto/postać) ma możliwość zakupu specjalnych Punktów (premium – punkty są przypisywane do konta gracza), za które może kupić/wymienić je na tej samej stronie na wirtualne przedmioty w ww. grze, które ulepszają dane przedmioty (miecze, tarcze, zbroje, rękawice itp.), czy też zwiększają możliwości gracza (np. możliwość używania niektórych dodatkowych opcji w grze). Przedmioty są tworzone i wysyłane automatycznie (przez system) do gracza w momencie potwierdzenia zakupu na ww. stronie. Gracz po ich otrzymywaniu może tymi przedmiotami handlować/wymieniać się z innymi graczami – tylko i wyłączenie w obrębie ww. gry co jest wpisane w regulaminie.

Usługi świadczone przez wnioskodawcę, to usługi elektroniczne w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, polegające na sprzedaży rozszerzonego dostępu do gry internetowej, poprzez zakup punktów premium. Usługi będą zautomatyzowane, nie będą wymagały udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej jest niemożliwe.

Przedmiotowe usługi będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie świadczy usług telekomunikacyjnych w rozumieniu art. 2 punkt 25a ustawy o VAT.

U Wnioskodawcy nie powstał wcześniej obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy użyciu kasy rejestrującej.

Wnioskodawca nie prowadził i nie prowadzi sprzedaży, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, towarów lub usług wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2018 roku, w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, do których nie stosuje się zwolnień z obowiązku ewidencjonowania bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Płatność za usługę którą wykonuje Wnioskodawca będzie w całości przekazana dla Wnioskodawcy za pomocą systemu płatności elektronicznych PAYPAL, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Wnioskodawca będzie posiadał dowody dokumentujące zapłatę za „punkty premium”, w postaci raportów otrzymywanych za każdy dzień roboczy, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu od Pośrednika (podmiotu odpowiedzialnego za zbieranie płatności). Przedmiotowe raporty wskazują wprost wszystkie transakcje, które miały miejsce w danym dniu. Zestawienie zawiera: ID płatności, które będzie bezpośrednio powiązane z ID zamówienia, kwotę zebranych środków, walutę w jakiej płatność została dokonana, datę zamówienia oraz datę zebrania środków. Na podstawie raportów wskazujących wszystkie zebrane środki pośrednik cyklicznie wykonuje przelew na rzecz przedsiębiorcy. Dowodem dokumentującym zapłatę treść elektroniczną jest zapis w raporcie zebranych środków, zawierający indywidualny numer zamówienia (Order ID) z systemem przedsiębiorcy potwierdzający, że płatność za daną transakcję została zebrana przez pośrednika. Następnie pośrednik dokonuje przelewu środków za wymienione transakcje na konto przedsiębiorcy. Wnioskodawca prowadzi własną ewidencję, z której jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji dotyczyła zapłata (do jakiego konta gracza zostały przypisane zakupione „punkty premium”).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (przedstawione w piśmie z 12 maja 2020 r.):

Czy Wnioskodawca ma możliwość zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, przychodów ze sprzedaży świadczonych usług, jeśli zapłaty za te usługi Wnioskodawca otrzymuje w całości za pomocą systemu płatności elektronicznej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika jakiej konkretnie czynności dotyczyła zgodnie z § 2 ust. 1 pozycja 37 załącznika rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących?

Stanowisko Wnioskodawcy (przedstawione w piśmie z 12 maja 2020 r.):

Wnioskodawca ma możliwość zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, przychodów ze sprzedaży świadczonych usług, jeśli zapłaty za te usługi Wnioskodawca otrzymuje w całości za pomocą systemu płatności elektronicznej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika jakiej konkretnie czynności dotyczyła zgodnie z § 2 ust. 1 pozycja 37 załącznika rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Wskazany wyżej przepis art. 111 ust. 1 ustawy, określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Jeżeli nabywcą danej usługi jest podmiot inny niż wymieniony w art. 111 ust. 1, to taka sprzedaż w ogóle nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania jej przy użyciu kasy rejestrującej.

Na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 8 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa (…).

Może zatem zaistnieć sytuacja, w której podatnik będzie ewidencjonował przy zastosowaniu kasy rejestrującej jedynie część swojej sprzedaży, a niektórych czynności nie, bowiem mogą one korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 stycznia 2019 r. reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r., poz. 2519), zwane dalej rozporządzeniem.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących zostało określone w § 2 i § 3 ww. rozporządzenia.

Powyższe zwolnienia wskazują na dwojakiego rodzaju zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, mianowicie zwolnienie dla określonych grup podatników (zwolnienie podmiotowe) i zwolnienie dla konkretnych czynności (zwolnienie przedmiotowe).

Stosownie do § 2 ust. 1 rozporządzenia – zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r. czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.

W odniesieniu do niektórych czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku (ust. 2 § 2 rozporządzenia).

Pod poz. 37 załącznika do ww. rozporządzenia, stanowiącego wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Powyższe zwolnienie jest zwolnieniem przedmiotowym z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, tj. dotyczy przedmiotu działalności.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania o którym mowa w przepisach § 2 i § 3 ww. rozporządzenia nie stosuje się w przypadku dostawy towarów i usług, które zostały wymienione w § 4.

Ponadto w odniesieniu do podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4 (§ 5 ust. 7 cyt. rozporządzenia).

Aby zatem przysługiwało prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia, muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:

  • świadczący usługę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,
  • przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione w § 4 rozporządzenia.

Niespełnienie jednego z warunków oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, polegająca na tworzeniu gry internetowej (sieciowej), w której aby zagrać należy pobrać nieodpłatnie klienta gry (grę) działająca tylko na PC pod systemy operacyjny – Windows, gra jest całkowicie bezpłatna. Gracz/użytkownik (osoba fizyczna) po ściągnięciu klienta gry musi wejść na specjalną stronę aby stworzyć konto później postać i może korzystać z niej bezpłatnie oraz bez ograniczeń czasowych. W Planach jest wdrożenie systemu mikropłatności (przelewy bankowe, BLIK, karty płatnicze, Paysafecard itp. za pośrednictwem serwisów świadczących takie usługi jak PayU czy też hotpay.pl – systemy płatności internetowych). Gracz po wejściu na stronę (gdzie wcześniej tworzył konto/postać) ma możliwość zakupu specjalnych Punktów (premium – punkty są przypisywane do konta gracza), za które może kupić/wymienić je na tej samej stronie na wirtualne przedmioty w ww. grze, które ulepszają dane przedmioty (miecze, tarcze, zbroje, rękawice itp.), czy też zwiększają możliwości gracza (np. możliwość używania niektórych dodatkowych opcji w grze). Przedmioty są tworzone i wysyłane automatycznie (przez system) do gracza w momencie potwierdzenia zakupu na ww. stronie. Gracz po ich otrzymywaniu może tymi przedmiotami handlować/wymieniać się z innymi graczami – tylko i wyłączenie w obrębie ww. gry co jest wpisane w regulaminie.

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę, to usługi elektroniczne w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, polegające na sprzedaży rozszerzonego dostępu do gry internetowej, poprzez zakup punktów premium. Będą zautomatyzowane, nie będą wymagały udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej jest niemożliwe. Wnioskodawca nie świadczy usług telekomunikacyjnych w rozumieniu art. 2 punkt 25a ustawy o VAT. Wykonywane usługi będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wcześniej nie powstał.

Wnioskodawca jak wskazał nie prowadzi sprzedaży, towarów lub usług wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia. Ponadto co istotne w niniejszej sprawie, za wykonaną usługę płatność będzie otrzymywał za pomocą systemu płatności elektronicznych, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności będzie ona dotyczyła.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży usług opisanych we wniosku przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Reasumując należy wskazać, że jak wynika z opisu sprawy warunki niezbędne do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej na podstawie przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika do niego zostały spełnione. Bowiem jak sam wskazał Wnioskodawca płatność za wykonaną usługę będzie w całości przekazana Wnioskodawcy za pomocą systemu płatności elektronicznych PAYPAL, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, z jaką konkretnie czynnością będzie związana.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy, należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie mógł na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika do niego, stosować zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania w stosunku do przedmiotowych usług za które zapłata będzie przekazywana na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dn. 08.06.2020, sygn. akt.: 0111-KDIB3-2.4012.174.2020.2.MN