Dyskryminacja pracownika i nieudzielanie urlopu

„Dyrektor szkoły nie wyraża zgody nauczycielce wczesnej edukacji na wykorzystanie urlopu w wybranym przez siebie czasie. Łącznie jest go 34 dni. Ponadto, nie zezwala dotychczas na branie urlopu w ferie i inne dni wolne, a które to inni nauczyciele wykorzystują. Stwierdziła, że „tyle dni urlopu” jest nieetyczne i nakazała branie go na żądanie dyrekcji. Tzn. dyrektorka każe go brać, by się tego urlopu „pozbyć”. Czy tak może być?”

Oczywiście takie odmienne traktowanie jednego z nauczycieli jest niedopuszczalne i ma znamiona dyskryminacji zabronionej przez …

(…) art. 113 Kodeksu pracy.

Podkreślić jednak należy, że ta zasada obowiązuje wyłącznie w przypadku urlopu aktualnego, przysługującego w danym roku kalendarzowym. W przypadku urlopu zaległego pracodawca ma możliwość nakazania wybrania urlopu przez pracownika, a co więcej ma również możliwość wpływania na termin udzielenia urlopu.

Możliwość wpływania pracodawcy na termin wykorzystania urlopu zaległego wynika z faktu, że pracodawca musi zadbać o ciągłość pracy placówki.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.