Pracowniczy ekwiwalent za urlop

ekonomia_informacje-11.jpg

„Nauczyciel ma umowę o pracę w niepełnym wymiarze zajęć na stanowisku nauczyciel zajęć rewalidacyjnych. Umowa zawarta od 22.10.2019 r.26.06.2020 r. Wynagrodzenie otrzymuje za efektywną przepracowaną godzinę. W jaki sposób wypłacam jej ekwiwalent urlopowy, czy wypłacam jej w przeliczeniu na godziny przepracowane?

W przypadku zatrudnienia nauczyciela na umowie terminowej stosujemy zasadę określoną w …

(…) art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1 (czyli w czasie ferii). Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.

Przyjmuje się, iż w przypadku zatrudnienia na okres 10 miesięcy nauczycielowi przysługuje pełny urlop wypoczynkowy, czyli w wymiarze 56 dni. W przypadku nauczyciela zatrudnionego w okresie do 26 czerwca 2020 r. przyjmuje się, że nabył on prawo do urlopu za dwa sześć miesięcy, bowiem niepełny miesiąc zaokrąglamy do miesiąca pełnego.

Pamiętać jednak należy, że urlop przysługuje nie tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia, ale również wymiaru etatu. W pierwszej kolejności liczymy zatem wymiar urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215.