Karta zgłoszenia i umowa rodzica ze szkołą

 „Poproszę o opinię prawną w poniższej kwestii. Otrzymałam pismo od kancelarii prawnej reprezentującej ojca trójki moich uczniów (pismo w załączeniu). Dzieci uczęszczają do prowadzonej przeze mnie szkoły od 3 lat. Do marca 2020 r. ojciec był w zasadzie nieaktywny w kwestiach dzieci. Był w szkole na dwóch uroczystościach szkolnych, nie miał żadnego kontaktu z wychowawcami i nauczycielami dzieci, co potwierdza kadra zatrudniona w szkole. Ojciec nie zgadzał się na zapisanie dzieci do szkoły. Matka wypełniała karty zgłoszenia dzieci i podpisała umowy sama. Ona uiszcza opłaty z tytułu korzystania dzieci z usług szkoły. Rodzice są w trakcie bardzo burzliwej sprawy rozwodowej. Czy mam obowiązek wysłania kart i umów do kancelarii prawnej, skoro ojciec ich nie zawierał? Moim zdaniem powinnam je przesłać do sądu o ile sąd o nie wystąpi, a nie do kancelarii. Nie chcę się wdawać w słowne potyczki z pracownikiem kancelarii, który próbuje mi wmówić, że nie wiem co się dzieje w mojej szkole próbując bronić ojca dzieci, który nie interesował się ich szkolnymi sprawami przez przeszło 2,5 roku. Czy jako szkoła powinnam wystosować pismo do sądu informujące o braku zaangażowaniu ojca w sprawy szkolne dzieci? Na szczęście nie ja muszę wyrokować w sprawie rozwodu, ale jest dla mnie ważne dobro moich uczniów. I choć nie bardzo chciałabym być angażowana w sprawy sądowe rodziców moich uczniów, o tyle nie chcę w tej sprawie uchybić jakiś istotnych kwestii.”

Z pytania nie wynika, że rodzic ma ograniczone prawa rodzicielskie. Założyć zatem należy, że zgodnie z …

(…) art. 93 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy przysługuje mu władza rodzicielska, a co za tym idzie również prawo do informacji o dziecku, jego sytuacji szkolnej, informacji o zawartych ze szkołą umowach.

Pamiętać jednak należy, że informacja o zawartej ze szkołą umowie to nie to samo, co kopia umowy. Rodzic ma prawo wiedzieć, czy umowa została zawarta, ale nie jest stroną tej umowy, zatem jej szczegółowa treść, podobnie jak treść karty zgłoszenia, nie powinna mu zostać udostępniona. Udostępnienie takie może nastąpić wyłącznie za zgodą strony umowy, którą w tym wypadku jest matka dziecka.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.