Dowóz dzieci do szkół własnym transportem
„Rodzice złożyli wniosek do gminy, że sami będą dowozić dzieci do szkoły obwodowej pomimo, że gmina zapewnia bezpłatny dowóz. Odległość od miejsc zamieszkania ucznia do szkoły wynosi 6 km. Na trasie nie kursuje żadna komunikacja publiczna. Zgodnie z art. 39 ust. 2 i nast. ustawy Prawo oświatowe, w przypadku gdy droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać: 3 km – w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km – w przypadku uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka przekracza wymienione odległości, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat – także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej. Czy rodzicowi należny się zwrot, w jaki sposób należy ustalić koszty dowozu dziecka do szkoły, oraz czy należny spisać z rodzicem umowę? Czy można zwrócić rodzicowi koszty przejazdu własnym środkiem transportu – samochodem osobowym?”
Zgodnie z …
(…) art. 39 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe – gmina ma obowiązek ustalenia sieci publicznych szkół podstawowych w taki sposób, aby umożliwić wszystkim dzieciom wypełnianie obowiązku szkolnego, ze spełnieniem warunku, że droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:
1) 3 km – w przypadku uczniów klas I–IV szkół podstawowych,
2) 4 km – w przypadku uczniów klas V i VIII szkół podstawowych.
Dowóz dzieci zamieszkałych na terenie gminy do szkół podstawowych organizuje się na podstawie art. 39 ust. 3 ww. ustawy. W tym przypadku obowiązuje zasada spełniania obowiązku szkolnego w obwodzie konkretnej szkoły. Zgodnie z art. 39 ust. 3 pkt 1 cytowanej ustawy ustawodawca nakłada na gminę obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej, jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza odległości wymienione w art. 39 ust. 2. Zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy, droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać 3 km w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km w przypadku uczniów klas V i VIII szkół podstawowych. Zgodnie z zapisem art. 39 ust. 3 pkt 1 wspomnianej ustawy gmina może, ale nie musi pokrywać koszty przejazdu lub zapewnić transport. Jest to zadanie nieobligatoryjne. Do ukończenia przez dziecko 7 lat gmina zapewnia także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej.
Jak wynika ze wskazanego art. 39 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe – jeśli droga dziecka z domu do szkoły przekracza odległości określone w ustawie, a gmina nie zapewnia bezpłatnego dowozu dzieci do szkół – obowiązkiem gminy jest zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej. Z przepisu tego nie wynika, by przejazd środkami komunikacji publicznej uczeń musiał obowiązkowo odbywać w obecności opiekuna. Należy wskazać, że jeśli uczeń dojeżdża do szkoły środkami komunikacji publicznej, to odpowiedzialność za ucznia w drodze do szkoły ponoszą rodzice (prawni opiekunowie ucznia).
Warto jeszcze zwrócić uwagę, że zgodnie z postanowieniami omawianego art. 39 ust. 3 – gmina zwraca koszty przejazdu dziecka – ucznia do szkoły. Przepis ten nie daje natomiast podstaw do zwrotu kosztów przejazdu rodziców lub prawnych opiekunów, którzy prowadzą dziecko do szkoły.
W treści pytania zawarto dość istotną informację o złożeniu przez rodziców wniosku do gminy, że sami będą dowozić dzieci do szkoły obwodowej pomimo, że gmina zapewnia bezpłatny dowóz. W mojej ocenie, ta informacja potwierdza ww. ustawową zasadę, która uniemożliwia staranie rodziców o otrzymanie zwrotu kosztów przejazdu w sytuacji dowozu swoich dzieci do szkoły własnymi samochodami, bowiem gmina zapewnia bezpłatny transport.
Nie bez znaczenia ustawodawca w taki właśnie sposób usankcjonował obowiązki organu prowadzącego, że w pierwszej kolejności nałożył na gminę obowiązek zorganizowania bezpłatnego transportu, (zapewne by gmina nie generowała dodatkowych kosztów/wydatków), a dopiero przy braku możliwości spełnienia tego obowiązku ustawowego, uruchamia się alternatywa w postaci dokonywania zwrotu kosztów przejazdu rodzicom, którzy na własną rękę dowożą dzieci do szkoły.
Paweł Nowak – prawnik
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 910.