Wykorzystanie nadwyżek z dotacji oświatowych
„Prowadzę niepubliczne przedszkole z dotacją 100% do końca sierpnia 2020 roku. Od września 2020 będziemy otrzymywać 75% dotacji. Ponieważ zostały nam spore nadwyżki pieniężne, czy musimy je wydatkować do końca sierpnia (czyli do momentu kiedy mamy jeszcze dotację 100%), czy ewentualnie możemy te nadwyżki przesunąć na pozostałe miesiące roku 2020 r., kiedy to będziemy otrzymywać dotację w wysokości 75%?”
Odpowiadając na zadane pytanie przytoczyć można tezę z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z …
(…) dn. 12.12.2019 r., sygn. akt: I GSK 1603/18, w którym sąd ten odniósł się do zasady roczności, przywołując przepisy ustawy o finansach publicznych. Zgodnie zatem z tym wyrokiem „w myśl art. 211 u.f.p. dotacja ma charakter roczny. W myśl bowiem art. 211 ust. 1 u.f.p. budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów tej jednostki. Z ust. 2 wynika zaś, że budżet jednostki samorządu terytorialnego jest uchwalany na rok budżetowy. Natomiast ust. 3 stanowi, że rokiem budżetowym jest rok kalendarzowy. Z powołanych przepisów wynika zatem zasada roczności. Wywiedziona z przepisów ustawy o finansach publicznych zasada roczności ma swoje umocowanie zarówno w orzecznictwie NSA, jak i w literaturze”.
Dotacja otrzymana od jednostki samorządu terytorialnego została zatem powiązana z rokiem budżetowym, trwającym do końca grudnia, a nie z rokiem szkolnym. Dotacja powinna zatem być wykorzystana w roku budżetowym i dopiero po jego zakończeniu następuje rozliczenie z wykorzystanej dotacji.
Należy zauważyć, że wprost ta zasada wynika z treści art. 251 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu tej jednostki w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 27.08.2009 r. o finansach publicznych – Dz.U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.