Warunki przeniesienia nauczyciela do innej szkoły

„Czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na podstawie mianowania, któremu powierzono funkcje dyrektora szkoły może zostać przeniesiony z urzędu na stanowisko nauczyciela-dyrektora do innej szkoły? Czy w tym przypadku nauczyciel musi wyrazić zgodę? Czy można przenieść nauczyciela w każdym czasie? Jak powinna wyglądać procedura przeniesienia?”

Nie jest dopuszczalne …

(…) obsadzenie stanowiska dyrektora w drodze przeniesienia.

Sama procedura przeniesienia jest uregulowana w art. 18 Karty Nauczyciela i istotnie dotyczy nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Zgodnie z tą regulacją nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Ta procedura nie może jednak zostać zastosowana do obsadzenia stanowiska dyrektora, bowiem oznaczałoby to złamanie postanowień art. 63 Prawa oświatowego. Regulacja ta w ust. 10 wyraźnie stanowi, że kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki wyłania się w drodze konkursu. Zastosowanie przeniesienia oznaczałoby zatem pominięcie procedury konkursowej, co jest niedopuszczalne i oznacza złamanie prawa.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 910.
  2. Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215.