Opłata od złożenia dokumentu pełnomocnictwa
13.10.2014 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą zasad uiszczania opłaty skarbowej za złożenie dokumentu pełnomocnictwa (w wysokości 17 zł).
Interpretacja rozstrzyga kwestie, które w praktyce nastręczają wielu problemów (niejednokrotnie odmiennie rozwiązywanych przez organy administracji, jak i sądy). A co ciekawe rozstrzyga je w sposób korzystniejszy dla podatników, niż przeważająca dotychczasowa praktyka.
Podatnicy mogą zatem korzystać z nowej interpretacji bez obawy poniesienia negatywnych konsekwencji (art. 14k Ordynacji podatkowej).
Przede wszystkim interpretacja określa, że w przypadku ciągu pełnomocnictw (np. wynikających z rozbudowanej struktury przedsiębiorstwa lub z udzielenia pełnomocnictwa substytucyjnego) opłacie podlega jedynie złożenie ostatniego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, na podstawie którego pełnomocnik będzie dokonywał czynności w sprawie w imieniu i z bezpośrednim skutkiem prawnym na rzecz mocodawcy.
Odmiennie jednak, gdy do działania w konkretnej sprawie umocowanych jest kilka podmiotów i okoliczność ta wynika z jednego dokumentu. W takim przypadku wysokość opłaty skarbowej jest wyznaczana liczbą stosunków pełnomocnictwa. Należy jednak zastrzec, że w przypadku np. udzielenia pełnomocnictwa łącznego lub prokury łącznej mimo wielu podmiotów powstaje pojedynczy stosunek prawny pełnomocnictwa podlegający pojedynczej opłacie.
Interpretacja wskazuje też wyraźnie (co zawsze nastręczało problemów), że zgodnie z wyraźnym brzmieniem przepisu opłacie podlega jedynie złożenie dokumentu. Zatem w każdym innym przypadku, takim jak okazanie lub zgłoszenie ustnie do protokołu, nie powstaje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.
Minister Finansów przypomniał również, że w przypadku złożenia kopii za okazaniem oryginału, z żądaniem poświadczenia kopii będzie się wiązał obowiązek opłaty skarbowej za poświadczenie zgodności (w wysokości 5 zł za stronę).
Agnieszka Samborska – radca prawny
Accace Sp. z o.o. Warszawa
www.accace.com
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa – Dz.U. z 2014 r. poz. 183 z późn. zm.