Wynagrodzenie egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów

Nauczyciele podlegający przepisom rozporządzenia

Powołane wyżej rozp. określa warunki wynagradzania:

1) egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu:

  • egzaminu gimnazjalnego,
  • egzaminu ósmoklasisty,
  • egzaminu maturalnego,
  • egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny;

2) nauczycieli akademickich biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Przepisom cyt. rozp. nie podlegają nauczyciele, którzy jako egzaminatorzy biorą udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Podstawa ustalania wynagrodzenia egzaminatora

Wynagrodzenie egzaminatora jest ustalane na podstawie minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne – zwanej dalej „stawką”. Obecnie wynosi ona 3483 zł.

Płaca egzaminatora to odpowiedni – zależnie od rodzaju (etapu, poziomu) egzaminu oraz typu szkoły, w której jest on przeprowadzany – procent uposażenia nauczyciela dyplomowanego. Wynagrodzenie egzaminatora jest proporcjonalne do liczby zdających:

Egzamin

Kwota
wynagrodzenia za jednego zdającego

Egzamin gimnazjalny:
część I – humanistyczna – z zakresu języka polskiego 0,285% stawki
część II – matematyczno-przyrodnicza – z zakresu matematyki 0,212% stawki
część III – z zakresu języka obcego nowożytnego – poziom rozszerzony 0,212% stawki
Egzamin ósmoklasisty:
język polski 0,559% stawki
matematyka 0,354% stawki
język obcy nowożytny 0,354% stawki
jeden przedmiot do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia – od roku szkolnego 2021/2022 0,354% stawki
Egzamin maturalny przeprowadzany na warunkach i w sposób obowiązujący do roku szkolnego 2013/2014 włącznie:
a)   część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego i matematyki) – poziom podstawowy 0,657% stawki
b)   część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki – poziom podstawowy 0,627% stawki
c)   część pisemna egzaminu maturalnego z:

–    języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego – poziom podstawowy i rozszerzony

–    języka obcego nowożytnego – poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych

0,923% stawki
d)   część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego) – poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych 0,790% stawki
Egzamin maturalny przeprowadzany na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2014/2015:
a)   część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki – poziom podstawowy 0,627% stawki
b)   część pisemna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego – poziom podstawowy 0,386% stawki
c)   część pisemna egzaminu maturalnego z:

–    języka polskiego, języka mniejszości narodowej – poziom podstawowy i  rozszerzony

–    języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego – poziom rozszerzony

–    języka obcego nowożytnego – poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny

0,923% stawki
d)   część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego) – poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych 0,790% stawki

Wynagrodzenie egzaminatorów przeprowadzających egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

Egzaminator obserwujący i oceniający część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, której rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny, otrzymuje za udział w jednej zmianie egzaminu wynagrodzenie w wysokości 5,809% stawki.

Przez zmianę egzaminu należy rozumieć część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzaną w danym dniu o danej godzinie dla zdających w danej sali egzaminacyjnej.

Egzaminatorowi sprawdzającemu i oceniającemu część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, której jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,968% stawki za każdą sprawdzoną pracę egzaminacyjną.

Wynagrodzenie egzaminatorów korzystających z elektronicznego systemu oceniania

Zgodnie z zał. nr 3 do cyt. rozp. egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego z części drugiej – matematyczno-przyrodniczej, sprawdzającemu zadania z zakresu matematyki przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, przysługuje:

  • 0,066% stawki – za sprawdzenie 1 zadania o 1. stopniu trudności,
  • 0,080% stawki – za sprawdzenie 1 zadania o 2. stopniu trudności.

Dyrektor CKE w terminie do 15 marca roku szkolnego, w którym przeprowadzany jest egzamin gimnazjalny, przekazuje dyrektorom o.k.e. informację o stopniu trudności sprawdzania zadań z zakresu matematyki, o których wyżej mowa. Przy ustalaniu tego stopnia bierze się pod uwagę szacowany czas potrzebny do sprawdzenia przez egzaminatora rozwiązania danego zadania oraz złożoność zasad oceniania tego zadania. Suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty równej 0,212% stawki.

Zgodnie z zał. nr 4 do cyt. rozp. egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty z matematyki, sprawdzającemu zadania przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, przysługuje:

  • 0,049% stawki – za sprawdzenie 1 zadania o 1. stopniu trudności,
  • 0,069% stawki – za sprawdzenie 1 zadania o 2. stopniu trudności.

Dyrektor CKE w terminie do 15 marca roku szkolnego, w którym przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, przekazuje dyrektorom o.k.e. informację o stopniu trudności sprawdzania zadań z matematyki, o których wyżej mowa. Przy ustalaniu tego stopnia bierze się pod uwagę szacowany czas potrzebny do sprawdzenia przez egzaminatora rozwiązania danego zadania oraz złożoność zasad oceniania tego zadania. Suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty równej 0,354% stawki.

W przypadku gdy uczeń nie podjął próby rozwiązania zadania sprawdzanego przez egzaminatora przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, egzaminator otrzymuje 5% wynagrodzenia przysługującego odpowiednio w przypadku egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty (odpowiednio 0,212% stawki i 0,354% stawki).

Wynagrodzenie za przeniesienie odpowiedzi

Egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty z matematyki, który odpowiedzi zaznaczone na zestawie zadań przez ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego przenosi na kartę odpowiedzi – w przypadku sprawdzania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych zgodnie z § 3a cyt. rozp. – przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,05% stawki za każdą pracę ucznia.

Z kolei egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego, który odpowiedzi zaznaczone na zestawie zadań przez ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego przenosi na kartę odpowiedzi, w przypadku zadań z:

  • części I – humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie,
  • części II – matematyczno-przyrodniczej z zakresu matematyki, w przypadku sprawdzania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych zgodnie z § 3a cyt. rozp.,
  • części II – matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii,
  • części III z zakresu języka obcego nowożytnego – poziom podstawowy

–   przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,05% stawki za każdą pracę ucznia.

Wynagrodzenie przewodniczących zespołów egzaminatorów

Zgodnie z § 4 cyt. rozp. odmienne zasady obowiązują przy ustalaniu wynagrodzenia przysługującego przewodniczącemu zespołu egzaminatorów (zob. poniższa tabela).

Przewodniczący zespołu egzaminatorów: Wysokość wynagrodzenia
sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów zdających dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego i przyznających punkty, 13% łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu, nie mniej jednak niż 150 zł
sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów zdających egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu i przyznających punkty,
sprawdzających prace egzaminacyjne zdających część pisemną egzaminu maturalnego z danego przedmiotu i przyznających punkty,
sprawdzających i oceniających część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeżeli jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja

Wynagrodzenie nauczycieli akademickich przeprowadzających ustną część egzaminu maturalnego

Wynagrodzenie nauczycieli akademickich przeprowadzających część ustną egzaminu maturalnego ustala się w oparciu o minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego. W zależności od przedmiotu i poziomu egzaminu wynosi ono:

Przedmiot/poziom części ustnej egzaminu maturalnego Kwota wynagrodzenia za jednego zdającego
język polski, język mniejszości narodowej, język mniejszości etnicznej, język regionalny 0,657% stawki
język obcy nowożytny – bez określania poziomu egzaminu 0,267% stawki
język obcy nowożytny – poziom podstawowy 0,267% stawki
język obcy nowożytny – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny 0,400% stawki

W terminie 3 dni od dnia zakończenia ustnej części egzaminu maturalnego w szkole dyrektor tej szkoły przekazuje dyrektorowi o.k.e. pisemne potwierdzenie udziału nauczyciela akademickiego w tej części egzaminu.