Prawo oświatowe, a obowiązek szkolny i miejsce zamieszkania

„Do szkoły został przyjęty uczeń, który jest zameldowany na pobyt stały w miejscowości X, a mieszka w miejscowości Y, która należy do obwodu naszej szkoły. Rodzice dziecka nie dopełnili obowiązku meldunkowego: Czy dziecko należy wpisać do Księgi Ewidencji Dzieci? Jeśli tak, to podstawie jakiego dokumentu?; Czy szkoła ma obowiązek informować szkołę w miejscowości X o realizacji obowiązku szkolnego w naszej szkole?; Czy w SIO należy dla tego ucznia uzupełnić formularz dotyczący spełniania obowiązku szkolnego w szkole obwodowej?”

Zgodnie z …

(…) art. 41 ustawy Prawo oświatowe, dyrektorzy publicznych szkół podstawowych kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół, a gmina kontroluje spełnianie obowiązku nauki przez młodzież zamieszkałą na terenie tej gminy, w tym odpowiednio:

  • kontrolują wykonywanie obowiązków, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, a także współdziałają z rodzicami w realizacji obowiązków, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 3 i ust. 3;
  • prowadzą ewidencję spełniania obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki.

Wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany przekazywać dyrektorom publicznych szkół podstawowych na obszarze gminy informacje o aktualnym stanie i zmianach w ewidencji dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat.

Kryterium, na podstawie którego spełniany jest obowiązek szkolny, jest zatem kryterium zamieszkiwania na danym terenie, a nie zameldowania. Jeżeli zatem rodzice dziecka deklarują, że zamieszkuje ono w obwodzie danej szkoły, to oczywiście należy je wpisać do księgi ewidencji dzieci. Szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka nie ma natomiast obowiązku informowania szkoły, w której dziecko jest zameldowane, o miejscu spełniania obowiązku szkolnego.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 910.