BIEC: Rynek pracy w przededniu drugiej fali pandemii
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w październiku zmalał o niespełna 1 punkt.
Skala zmian z miesiąca na miesiąc jest coraz niższa i obecnie WRP znajduje się poniżej poziomu z marca br. Dane wskazują, że czarne scenariusze prognozujące istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdown’u nie zrealizują się. Stosunkowo niewielkie straty jakie poniósł rynek pracy do tej pory były możliwe dzięki w miarę szybkiemu otwarciu gospodarki. Nadejście drugiej fali, wygaszanie dotychczasowych działań osłonowych i brak wielowariantowej strategii rządu co do działań podejmowanych w zależności od przebiegu pandemii wprowadzają chaos i niepewność funkcjonowania przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia dla przyszłych tendencji na rynku pracy ma również świadomość przedsiębiorców co do stanu zasobów siły roboczej, niskiego współczynnika aktywności zawodowej i trudności ze znalezieniem pracowników.
Stopa bezrobocia rejestrowanego od czterech miesięcy utrzymuje się na poziomie 6,1%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych nie ulega ona zmianie i od trzech miesięcy wynosi 6,4%. Czas pandemii zredukował sezonowy wzrost aktywności zwykle odnotowywany w okresie letnim, stąd w bieżącym roku nie obserwujemy spadku bezrobocia w tym czasie.
Podobnie jak przed miesiącem, sześć z siedmiu składowych WRP oddziałuje w kierunku spadku wartości wskaźnika, czyli zapowiadają one spadek stopy bezrobocia, a tym samym poprawę sytuacji na rynku pracy.
Jedynie wartości dotyczące zwolnień grupowych zapowiadają pogorszenie sytuacji na rynku pracy; i zmienna ta oddziałuje silniej niż przed miesiącem. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła szczególnie istotnie w okresie kwiecień-czerwiec br., po czym tempo zmian przyhamowało. W sierpniu liczebność tej grupy bezrobotnych wzrosła o 2%, a we wrześniu o 4%.
Z drugiej strony, część zmiennych wskazuje na poprawę szans zatrudnieniowych osób bezrobotnych. We wrześniu menedżerowie przedsiębiorstw przemysłowych formułowali mniej pesymistyczne oceny odnośnie ogólnego stanu koniunktury oraz prognozy dotyczące planów redukcji wielkości zatrudnienia. Obecnie właściwie zrównał się odsetek firm, które planują zatrudnienie nowych pracowników, i tych które chcą ograniczać zatrudnienie. Ponadto, w ujęciu miesięcznym o 5% wzrosła liczba bezrobotnych, którzy wyrejestrowali się z powodu znalezienia zatrudnienia oraz o 10% wzrosła liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy.
Liczba nowych bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła, ale nieznacznie (o około 5%). Natomiast, agregatowa kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych zmalała o niespełna 3%. Jest to drugi miesiąc spadku tej wielkości, co może oznaczać, że wyczerpała się pula nowych bezrobotnych, którzy rejestrując się w urzędach pracy mają prawo do pobierania zasiłku. Zdecydowana większość bezrobotnych takiego prawa nie posiada.
źródło: BIEC