Organ prowadzący i powierzenie stanowiska dyrektora szkoły
„Co należy zrobić w sytuacji, gdy konkurs na dyrektora szkoły wygrał nauczyciel powołany na wicedyrektora tej szkoły? Czy należy najpierw odwołać go z funkcji wicedyrektora i powierzyć mu stanowisko dyrektora? Czy tylko powierzyć mu funkcje dyrektora, nie odwołując go ze stanowiska?”
Stosownie do …
(…) art. 63 ust. 13 ustawy Prawo oświatowe – do czasu powierzenia stanowiska dyrektora zgodnie z ust. 10 tego przepisu (tj. powierzenie stanowiska dyrektora szkoły kandydatowi, który wygrał konkurs) organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy. Powyższy przepis ma charakter wyjątkowy. Dopuszcza bowiem, wbrew generalnej regule, powierzenie stanowiska dyrektora szkoły osobie, która konkursu nie wygrała.
Wobec powyższego, w sytuacji opisanej w pytaniu – do czasu powołania wicedyrektora szkoły na stanowisko dyrektora szkoły, w wyniku rozstrzygniętego konkursu, wicedyrektor szkoły może za zgodą organu prowadzącego szkołę pełnić obowiązki dyrektora szkoły. Warto wiedzieć, że obok czynności „powierzenia stanowiska” na gruncie przedmiotowej ustawy funkcjonuje również możliwość „powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora szkoły”.
Powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora nie oznacza powierzenia pełnienia funkcji.
Natomiast wydaje się być oczywiste, że zanim dojdzie do powołania osoby, która wygrała konkurs na stanowisko dyrektora szkoły (w tym przypadku dotyczy to osoby pełniącej funkcję wicedyrektora tej szkoły), to wcześniej musi zostać wdrożona procedura odwołania tej osoby ze stanowiska wicedyrektora szkoły. Zgodnie z art. 64 ust. 1 i art. 66 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, organem uprawnionym do odwołania jest ten, który dokonał powołania na stanowisko kierownicze.
Warto również podkreślić, że w razie utworzenia stanowiska wicedyrektora, stanowisko to jest stałym elementem organizacji organów szkoły. Statut szkoły reguluje zakres kompetencji wicedyrektora szkoły. Odwołanie wicedyrektora szkoły należy więc do kompetencji dyrektora szkoły.
Paweł Nowak – prawnik
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 910.